Subiect "daca am dreptul sa trec de la pensia partial anticipata la limia de varsta" Deschis de popescu marin la data: 03/07/2011 10:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
daca am dreptul sa trec de la pensia partial anticipata la limia de varsta
Scris de: popescu marin la data: 03/07/2011 10:08am
Gen:M
Data nasterii:08-04-
1949
Stagiul de cotizare:38 ANI 6 LUNI 4 ZILE
Alte date:DIN ACESTIA 15 ANI 3 LUNI 24 ZILE GRUPA II DE MUNCA.
Intrebare:VA ROG SA-MI SPUNETI CAND POT SA TREC DE LA PENSIA PARTIAL ANTICIPATA LA PENSIE LIMITA DE VARSTA VA MULTUMESC.
Re: daca am dreptul sa trec de la pensia partial anticipata la limia de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/09/2011 2:57am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 08 ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni.
Stagiile de gr II au fost echivalate cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceste conditii de 15 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani conform careia aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 9 luni adica din 08 ianuarie 2011.
Prin legea unitara a pensiilor 263/2010 trecerea de la pensie anticipata partiala la pensia pentru limita de varsta se face automat, adica fara cerere, insa in cazul dv este posibil sa mai intarzie deoarece elaborarea programului de calcul si a normelor de aplicare ale noii legi au intarziat. La recalcularea pensiei vi se vor da retroactiv diminuarile retinute incorect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1