Subiect "cum se procedeaza pt. trecerea de la pensie de invaliditate grad III la pensie pt. limita de varsta" Deschis de stanescu victor ion la data: 03/07/2011 11:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum se procedeaza pt. trecerea de la pensie de invaliditate grad III la pensie pt. limita de varsta
Scris de: stanescu victor ion la data: 03/07/2011 11:50am
Gen:B
Data nasterii:26 ian. 1949
Stagiul de cotizare:40 ani 9 luni 18 zile la data de 28 09 2005 cand am fost pensionat medical grad 3 invaliditate, din care : 6 ani 2 luni 24 zile in grupa I de munca ; 26 ani 0 luni 25 zile conditii normale si 5 ani 5 luni 29 zile stagiu asimilat
Alte date:la data de 01 noiembrie 2005 m-am angajat pe durata nedeterminata cu program de 1/2 norma . si in prezent sunt in activitate.
Intrebare:care sunt pasii de urmat pentru pensionarea la limita de varsta si pentru recalcularea punctajului tinand seama de perioada lucrata si cotizata cu 1/2 norma dupa pensionarea medicala ? multumesc !
Re: cum se procedeaza pt. trecerea de la pensie de invaliditate grad III la pensie pt. limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/09/2011 4:05am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 26 septembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni.
Nu putem sa precizam reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa I de munca deoarece nu ati precizat cu ce grupa (conditii speciale sau conditii deosebite) a fost echivalat stagiul dv de gr I. Ea poate fi cu 3 ani daca a fost echivalat cu conditii speciale si in acest caz acum aveti dreptul la trecerea la pensie pentru limita de varsta sau cu 1 an daca a fost echivalat cu conditii deosebite si in acest caz aveti dreptul la trecerea la pensie pentru limita de varsta in 26 septembrie 2012.
Echivalarea stagiului dv de gr I o puteti afla la angajatorul unde ati lucrat sau analizand stagiul complet de cotizare trecut in decizia de pensionare de invaliditate daca la acordarea acesteia in dosarul de pensionare ati anexat si adeverinta pentru stagiul in gr I de munca. Daca in decizie este trecut stagiul complet de cotizare de 32 ani si 4 luni atunci a fost echivalat cu conditii speciale iar daca este 34 ani si 4 luni a fost echivalat cu conditii deosebite.
Pasii de urmat nu sunt trecuti in lege iar normele de aplicare nu au aparut inca insa acestia ar trebui sa fie urmatoarii:
Depunerea unei cereri la Casa de pensii incepand cu data in care aveti dreptul la aceasta trecere.
Atasarea la cerere a unor acte care trebuie luate in calculul pensiei si nu au fost anexate la dosarul de pensie de invaliditate ca de exemplu: adeverinta cu stagiul in gr I de munca, adeverinta cu sporurile avute inainte de introducerea lor in carnetul de munca etc
Nu trebuie sa prezentati adeverinta cu castigurile obtinute pe perioada pensiei de invaliditate adica dupa 28 septembrie 2005 deoarece acestea se afla inregistrate in arhiva electronica a Casei de Pensii
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1