Subiect "Cand pot sa ies la pensie anticipata" Deschis de NITA FIVII la data: 03/07/2011 2:44pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot sa ies la pensie anticipata
Scris de: NITA FIVII la data: 03/07/2011 2:44pm
Gen: F
Data nasterii: 19.03.1953
Stagiul de cotizare: 26 ANI, 9 LUNI SI 24 DE ZILE
Alte date:
Intrebare:
Re: Cand pot sa ies la pensie anticipata
Scris de: priala cozma la data: 03/08/2011 5:54am
Gen:M
Data nasterii:11/02/1953
Stagiul de cotizare:30 de ani
Alte date:am 5 ani si 3 luni grupa 1-a (in padure); 17 ani si 1 luna grupa a 2-a (tamplar in fabrica de mobila); si 8 ani si 10 zile am fo pazic la o scoala, cred ca intra in grupa a 3-a, plus stagiul militar 1 an si 5 luni, plus in somaj, adica am beneficiat de legea nr.1/1991 in total 3 ani.
Intrebare:cand pot iesi la pensie? sau cat imi mai trebuie sa cotizez? Va multumesc!
Re: Cand pot sa ies la pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/10/2011 2:58am
Pentru Nita Fivii
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 19 iulie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 8 luni.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata sau anticipata partiala pentruca nu aveti stagiul de cotizare necesar, adica 28 ani si 8 luni pentru pensie anticipata partiala si 36 ani si 8 luni pentru pensie anticipata.
Re: Cand pot sa ies la pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/10/2011 3:27am
Pentru Priala Cozma
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 11 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Noi presupunem ca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite si asa vom face calculul. Dv trebuie sa va interesati la angajatorul unde ati lucrat stagiul de cotizare in gr I cu ce grupa a fost echivalat si daca s-a echivalat cu conditii speciale reveniti.
Pentru stagiul de 5 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 17 ani in gr II de un spor de vechime de 4 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare cumulate cu stagiul asimilat pentru stagiu militar si somaj si realizati un stagiu total de cotizare de peste 41 ani si deci nu este necesara completarea stagiului de cotizare.
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 22 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 11 februarie 2013.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1