Subiect "Stagiu potential" Deschis de Alexandru Muntean la data: 03/09/2011 3:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu potential
Scris de: Alexandru Muntean la data: 03/09/2011 3:22am
Gen:M
Data nasterii:24.09.1948
Stagiul de cotizare:27 ani , 6 luni si 12 zile
Alte date:pensie de invaliditate gr.II incepan cu 01.12.1999
Intrebare:De cand si pentru ce perioada(cati ani) mi se va calcula si adauga stagiul potential>mentionez ca voi iesi la pensie definitiva in martie 2013.
Dupa legea 19 ar fi trebuit sa am un stagiu potential de 34 ani - 26ani,6 luni,12 zile de = 6 anix0,60 pcte an = 3,60 puncte.Dar la recalcularea pensiilor din 2005 , in buletinul de calcul nu-mi apare stagiu potential ci doar stagiu asimilat(armata si perioada in care am beneficiat de pensie de invaliditate gr.II - 01.12.1999-01.10.2004-perioada la care s-a calculat punctajul lunar dupa contravaloarea pensiei pe lunile respective si anii respectivi - exact ca si la calcului perioadei de activitate in care au fost introduse salariile lunare.
Dar am vazut acum ca in HG 1550 din 23.09.2004 la Art.71 "
În situaţia pensiilor de invaliditate, data încadrării în grad de invaliditate, pentru determinarea stagiului potenţial acordat, este considerată data începerii operaţiunii de evaluare a pensiilor, iar stagiul complet de cotizare este cel prevăzut în anexa nr. 3 la Legea nr. 19/2000, cu modificările şi completările ulterioare, în raport de data naşterii."
Cu alte cuvinte stagiul potential mi se va calcula in martie 2013(data iesirii la pensia de limita de varsta) si se va socoti de la 01.10.2004 pina in martie 2013 - deci 9 ani si 3 lunix0,55 pcte. pe an (cat se da dupa noua lege) = 4,95 puncte pentru stagiul potential ?
Sau nu am inteles eu bine si va rog sa ma lamuriti.Cred ca in situatia mea mai sunt si alti pensionari de boala.
Va multumesc anticipat
Re: Stagiu potential
Scris de: la pensie la data: 03/10/2011 6:19am
Ati inteles gresit. La stagiul de cotizare luat in calculul stagiului potential in cazul pensiei de invaliditate se cumuleaza si stagiile asimilate pentru stagiu militar si pentru perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate si din aceasta cauza nu ati mai primit stagiu potential la recalcularea pensiei in anul 2005.
Deasemeni ati inteles gresit si faptul ca se acorda stagiu potential la calculul pensiei pentru limita de varsta deoarece acesta se acorda numai la pensia de invaliditate.
Legea 19/2000 si legea unitara a pensiilor prevad ca pe perioada asimilata pentru stagiul militar sa se ia in calculul pensiei salariul minim pe economie (deoarece stagiul militar a fost inainte de aprilie 2001) iar pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate sa se ia in calcul pensia de invaliditate primita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1