Subiect "as dori sa-mi spuneti cind pot iesi la pensie anticipat sa-u anticipat partial" Deschis de Constantin Lenuta la data: 03/09/2011 4:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
as dori sa-mi spuneti cind pot iesi la pensie anticipat sa-u anticipat partial
Scris de: Constantin Lenuta la data: 03/09/2011 4:51am
Gen:f
Data nasterii:24 08 1958
Stagiul de cotizare:27 ani vechime lucrati in grupa ||
Alte date:
Intrebare:cind am dreptul la pensie anticipata s-auanticipata partial?
Re: as dori sa-mi spuneti cind pot iesi la pensie anticipat sa-u anticipat partial
Scris de: la pensie la data: 03/10/2011 6:37am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 24 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni.
Grupa II de munca a existat numai inainte de aprilie 2001 si din aceasta cauza credem ca ati lucrat un stagiu in gr II iar dupa aprilie 2001 ati lucrat in conditii deosebite care a fost grupa echivalenta grupei II.
Pentru stagiul de 27 ani lucrati in grupa II si conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 33 ani si 9 luni.
Stagiul de gr II au fost echivalat cu conditii deosebite si cumulat cu stagiul lucrat in conditii deosebite realizati un stagiu in aceste conditii de 27 de ani pentru care beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 6 ani conform careia aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 2 luni adica in 24 octombrie 2013.
Pensia anticipata partiala nu este avantajoasa pentru dv deoarece o puteti obtine la varsta de 56 ani si 2 luni adica din 24 octombrie 2014 deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul im grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1