Subiect "Pensie limita de virsta" Deschis de Schoner Evald la data: 03/09/2011 7:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de virsta
Scris de: Schoner Evald la data: 03/09/2011 7:27am
Gen:masculin
Data nasterii:22august1953
Stagiul de cotizare:19ani8luni conditii speciale minerit 1an4luniarmata
Alte date:15ani lucrati in Germania
Intrebare:pot iesi la pensie fara perioada lucrata in Germania avind in vedere ca pentru aceasta perioada doresc pensie de la statul german.Va multumesc
Re: Pensie limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 03/10/2011 7:21am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 22 august 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Ati lucrat cei 19 ani partial in gr I inainte de aprilie 2001 si restul in conditii speciale dupa aprilie 2001 cand si stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii speciale.
Pentru stagiul de 19 ani in grupa I si conditii speciale de munca beneficiati de un spor de vechime de 9 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total in Romania de 29 ani si 2 luni.
Pentru un stagiu de cotizare de 19 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 9 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie pentru limita de varsta daca va completati stagiul de cotizare pana la 35 ani cu ajutorul unei dovezi pentru stagiul de cotizare din Germania care va fi folosita numai pentru a va deschide dreptul la pensie in Romania fara a fi luat in calculul pensiei din Romania si fara a influenta calculul pensiei din Germania. In aceasta situatie Romania a incheiat Acorduri bilaterale in domeniul asigurarilor sociale cu toate tarile din UE.
Puteti citi mai multe informatii pe site-ul Casei Nationale de Pensii care mai poate fi accesat la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1