Subiect "penalizare pensie anticipata partiala" Deschis de camelia la data: 03/10/2011 1:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
penalizare pensie anticipata partiala
Scris de: camelia la data: 03/10/2011 1:19am
Gen:feminin
Data nasterii:9.07.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:angajata la data de 1.09.1981
Intrebare:1. care va fi penalizarea la data iesirii la pensie anticipata partiala?
2. nu poate fi actualizat site-ul cu date din legea unitara a pensiilor 263/2010? atunci ar functiona calculatorul de pe site si nu v-am mai deranja cu astfel de intrebari. Actualmente acolo se calculeaza comform proiectuli vechi pt. leega pensiilor care prevedea varsta de pensionare la femei de 65 de ani.
Va multumesc foarte mult!
Re: penalizare pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 03/11/2011 3:20am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 09 septembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 5 luni si stagiul minim de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 56 ani si 2 luni adica in 09 septembrie 2014 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 31 ani si 5 luni sau peste.
Aceste date le puteti determina pe pagina de pe site “Varsta de pensionare” sau la adresa
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
care este actualizata
Diminuarea pensiei anticipate partiale conform legii unitare a pensieiilor care este in vigoare in prezent poate fi calculata pe pagina “Pensia anticipata partiala” sau la adresa :
http://www.lapensie.com/anticipata2.php
care desi nu este actualizata are un program de calcul conform proiectului legii unitare a pensiilor care nu a fost modificat in privinta diminuarii pensiei anticipate partiale. Conform acestor prevederi daca cereti pensie anticipata partiala in 09 septembrie 2014 aveti o anticipare de 60 luni iar diminuarea va fi de 45 %.
Vom depune in continuare eforturi sa actualizam site-ul dar trebuie sa aveti putina rabdare deoarece pana in prezent a fost publicata numai legea unitara a pensiilor 263/2010 nu si normele de aplicarea ale acesteia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1