Subiect "data iesirii la pensie" Deschis de DORIN J. la data: 03/10/2011 5:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data iesirii la pensie
Scris de: DORIN J. la data: 03/10/2011 5:47am
Gen:M
Data nasterii:17.12.1951
Stagiul de cotizare:35 ani 2 luni
Alte date:17 ani si 6 luni gr.II-a de munca in proportie de
75%, 3 ani si 1 luna gr.I-a de munca(cadru militar)
Intrebare:Data la care pot iesi la pensie ancicipata si data pentru pensia limita de varsta.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: data iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/11/2011 7:08am
Nu putem sa va raspundem la intrebarile dv pana nu mai dati unele informatii privind stagiul dv lucrat ca militar. Astfel trebuie sa fiti mai clar in privinta stagiiilor de cotizare in grupele de munca si anume care a fost lucrat in domeniu public si care in domeniu militar si daca mai aveti alt stagiu lucrat in domeniu militar astfel ca sa realizati in acest domeniu un stagiu minim de 15 ani.
Deasemeni trebuie sa precizati daca in prezent lucrati in domeniul public sau militar.
Re: data iesirii la pensie
Scris de: DORIN J. la data: 03/12/2011 3:05pm
Gen:M
Data nasterii:17.12.1951
Stagiul de cotizare:35 ani si 2 luni stagiu de cotizare efectiv;
Alte date:
-1970-1975-facultate;
-01.12.1975-31.12.1978-cadru militar activ, activitate incadrata in gr.I-a de munca cf. adeverintei eliberata de unitatea militara unde am activat;
-31.12.1978-trecut in rezerva;
-ian-1979-febr.2010, inginer, domeniul public. In acesta perioada, 17 ani si 6 luni a fost activitate desfasurata in gr.a II-ade munca-in proportie de 75%-cf. adeverintelor primite de la societatile la care am lucrat.
Intrebare:Data la care pot iesi la pensie-anticipata partiala sau pensia la limita de varsta.
Sper ca am fost mai exact in datele transmise si multumesc inca o data pentru raspunsurile Dvs.
Re: data iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/14/2011 2:20am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 17 decembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 3 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 6 luni iar pentru stagiul de 17 ani in gr II de un spor de vechime de 4 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare cumulate cu stagiul asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 46 ani.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” sau “alte conditii” conform Hotararii de govern 1294/2001 realizati un stagiu de 3 ani in conditii speciale sau alte conditii si 13 ani in conditii deosebite (calculat cu procentul de 75 % lucrat in gr II) si aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 17 decembrie 2012.
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 16 ani (calculat cu procentul de 75 % lucrat in gr II) pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni adica in 17 iunie 2013.
In ambele variante aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 60 ani adica in 17 decembrie 2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1