Subiect "plata cu ora" Deschis de Silviu Zimel la data: 03/10/2011 6:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plata cu ora
Scris de: Silviu Zimel la data: 03/10/2011 6:33am
Gen: M
Data nasterii: 01.01.1946
Stagiul de cotizare: 42
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie din invatamant in septembrie 2010, dupa 42 de ani de activitate. Va rog sa-mi spuneti daca la calculul pensiei se tine seama de veniturile obtinute prin plata cu ora, eu avand in mai multi ani ore peste norma didactica. Aceste venituri nu au fost mentionate in cartea de munca, dar cred ca s-a prevalat plata CAS pentru intregul venit.
In prezent, datorita lipsei de cadre cu specialitatea mea, mai efectuez un numar de ore, in regim de colaborare. Aceasta activitate se va lua in calcul pentru o recalculare a pensiei?
Va multumesc pentru raspuns.
Re: plata cu ora
Scris de: la pensie la data: 03/11/2011 7:32am
Baza de calcul a punctajului pensiei conform vechii legi a pensiilor 19/2000 este eplicata de noi pe pagina cu acest titlu, accesibila de pe pagina principala, sau la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
De aici trebuie sa retineti ca :
Inainte de aprilie 2001 plata orelor suplimentare nu se iau in calcul daca au fost efectuate la aceiasi scoala cu scoala in care ati avut catedra intreaga iar daca le-ati lucrat in alta scoala cu contract de colaborare au fost luate in calcul daca ati prezentat o adeverinta cu aceste castiguri.
Dupa aprilie 2001 au fost luate in calcul toate castigurile obtinute indiferent de scoala si fara sa fie nevoie de adeverinte, insa limitate la 3 sau 5 salarii medii pe economie asa cum explicam noi pe pagina cu titlul “Limitarea salariului luat in calculul pensiei” accesibila de pe pagina principala sau la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Castigurile obtinute dupa iesirea la pensie pentru care ati platit CAS pot fi luate in calcul cu ocazia recalcularii pensiei, care se face la cerere, fara anexa adeverinte cu aceste castiguri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1