Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Stanciu Elena la data: 03/10/2011 10:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Stanciu Elena la data: 03/10/2011 10:09am
Gen:feminin
Data nasterii:17.05.1957
Stagiul de cotizare:21ani si 9 luni grupa aIIa 100%
Alte date:1 an si 6 luni somaj
Intrebare:Buna ziua! As dori sa stiu daca am posibilitatea sa ies la pensie anticipata partiala (in prezent nu lucrez, tin sa precizez). Daca nu, cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta, tinand cont de grupa de munca? Multumesc anticipat.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 03/11/2011 8:36am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 17 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni si stagiul minim de 15 ani.
Grupa II de munca a existat numai inainte de aprilie 2001 iar dupa aprilie 2001 aceasta grupa a fost echivalata cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 21 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu perioada de somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 28 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 21 ani in conditii deosebite beneficiati reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 3 luni adica in 17 august 2013 numai daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu inca 2 ani si 3 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni.
Deasemeni nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala decat daca va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si 3 luni si realizati stagiul de cotizare.
Stim ca in aceasta perioada este dificil sa va completati stagiul de cotizare dar credem ca este bine sa analizati totusi aceasta posibilitate pentruca prin aceasta beneficiati de reducerea varstei de pensionare si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta dupa 17 august 2013.
Completarea stagiului de cotizare poate fi facuta prin angajare sau prin incheierea unui Contract de Asigurari Sociale cu Casa de Pensii si pentru plata lunara a unei contributii (in anul 2011 aceasta este de 222 lei) va putei completa stagiul de cotizare.
Daca totusi nu va puteti angaja si nu puteti incheia nici contract de asigurare sociala va puteti pensiona cu pensie la limita de varsta in 17 februarie 2018 pentruca atunci se cere sa aveti un stagiu minim de cotizare de 15 ani conditie pe care o indepliniti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1