Subiect "Cand pot sa ies la pensie anticipata" Deschis de nita alexandru la data: 03/12/2011 2:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot sa ies la pensie anticipata
Scris de: nita alexandru la data: 03/12/2011 2:12am
Gen:m
Data nasterii:23.04.0951
Stagiul de cotizare:29 ani 1 luna si 29 zile in grupa a III-a de munca
Alte date:sunt pensionat pentru pierderea capacitatii de munca invaliditate gradul II din ianuarie 2001
Intrebare:cand pot iesii la pensie anticipata sau pensie anticipata partiala si cu ce penalizare. Va multumesc.
Re: Cand pot sa ies la pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/14/2011 6:05am
Raspunsul este acelasi pe care vi l-am dat la intrebarea anterioara pusa pe numele Nita Iustin deoarece faptul ca sunteti pensionat cu pensie de invaliditate nu schimba situatia dv deoarece stagiul asimilat pe perioada de pensie de invaliditate nu se ia in calculul vechimii pentru pensile anticipata si anticipata partiala.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 23 aprilie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata sau anticipata partiala pentruca nu aveti stagiul de cotizare necesar, adica 35 ani pentru pensie anticipata partiala si 43 ani pentru pensie anticipata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1