Subiect "Cand pot sa ies la pensie anticipata" Deschis de casmir elena la data: 03/12/2011 2:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot sa ies la pensie anticipata
Scris de: casmir elena la data: 03/12/2011 2:20am
Gen:f
Data nasterii:19.03.1953
Stagiul de cotizare:26 ani 9 luni si 24 zile in conditii normale de munca
Alte date:sunt pensionata pe caz de boala din 25.11.2002 si am doi copii (daca ajuta cu ceva la reducerea perioadei pana la pensionare)
Intrebare:cand pot iesii la pensie anticipata sau anticipata partiala si cu ce penalizare.
VA MULTUMESC ANTICIPAT.
Re: Cand pot sa ies la pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/14/2011 7:05am
Raspunsul este acelasi pe care vi l-am dat la intrebarea anterioara pusa pe numele Nita Fivii deoarece faptul ca sunteti pensionata cu pensie de invaliditate si aveti doi copii nu schimba situatia dv deoarece stagiul asimilat pe perioada de pensie de invaliditate nu se ia in calculul vechimii pentru pensile anticipata si anticipata partiala.

Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 19 iulie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 8 luni.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata sau anticipata partiala pentruca nu aveti stagiul de cotizare necesar, adica 28 ani si 8 luni pentru pensie anticipata partiala si 36 ani si 8 luni pentru pensie anticipata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1