Subiect "Mmjorare punctaj pt grupe de munca" Deschis de Galcoi Ioachim la data: 03/12/2011 10:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Mmjorare punctaj pt grupe de munca
Scris de: Galcoi Ioachim la data: 03/12/2011 10:29am
Gen:masculin
Data nasterii:25 06 1955
Stagiul de cotizare:7ani4luni20zile cond speciale 8ani 5 luni 3zile grII 11ani 9luni12zile cond normale
Alte date:facultate5 ani stagiu militar9luni concediu boala3luni20zile.Din15oct2009 pensie invgrII.
Intrebare:voi beneficia de majorarea punctajului pt perioada lucrata in cond speciale si cond deosebite avind in vedere ca pina acum nu am primit nimic.Va multumesc.
Re: Mmjorare punctaj pt grupe de munca
Scris de: la pensie la data: 03/14/2011 7:51am
Punctaj suplimentar pentru grupele I si II in februarie 2011 primesc numai pensionarii care au iesit la pensie inainte de 02 noiembrie 2008. Cei au iesit la pensie dupa aceasta data si care au avut dreptul la acest punctaj suplimentar l-au primit la iesirea la pensie si este consemnat in decizia de pensionare la punctual G cu specificarea “Conform OU 209/2008”
Daca nu aveti aceasta consemnare in decizia de pensie de invaliditate inseamna ca nu ati avut dreptul la acest punctaj suplimentar deoarece conform legii pensiilor 19/2000 ati beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare.
Puteti verifica daca ati beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare impartind numarul de puncte realizate la punctajul mediu (le gasiti pe amandoua la litera G din decizia de pensie de invaliditate). Daca obtineti un numar mai mic de 35 inseamna ca ati beneficiat de reducerea stagiul complet de cotizare.
Insa recalcularea pensiei cu ocazia transformarii acesteia in pensie pentru limita de varsta recalcularea se va face conform cu legea unitara a pensiilor 263/2010, nu veti mai primi reducerea stagiului complet de cotizare si veti primi punctaj suplimentar pentru stagiile in gr II si in conditii speciale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1