Subiect "proiect norme de aplicare legea 263/2010" Deschis de SANDA NICOLAESCU la data: 03/14/2011 5:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
proiect norme de aplicare legea 263/2010
Scris de: SANDA NICOLAESCU la data: 03/14/2011 5:38am
Gen:f
Data nasterii:06.05.1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

ref.stagiu de cotizare art.34 din norme:" stagiul de cotizare se determina si se exprima in zile calendaristice.
Transformarea zilelor lucratoare in zile calendaristice , in vederea determinarii stagiului de cotizare realizat , se face potrivit procedurii aprobate prin ordin al presedintelui CNPP."

In legea 263/2010 nu se face o astfel de precizare.

Nu cumva transformarea zilelor lucratoare in zile calendaristice vor conduce la obtinerea unui alt stagiu de cotizare in defavoarea angajatului, respeciv din calcul sa se obtina mai putine zile calendaristice decat anii lucrati?

ce intelege legiuitorul prin acest articol din norme?

Cu multumiri,Sanda N.
Re: proiect norme de aplicare legea 263/2010
Scris de: la pensie la data: 03/15/2011 3:34am
Credem ca faceti un process de intentie functionarilor de la Casa de Pensii sau presedintelui CNPP.
Mai intai trebuie remarcat ca in norme sunt facute precizari care nu exista in lege deoarece acesta este rolul normelor de aplicare sa explice unele detalii care daca ar fi continute in lege ar face-o mai stufoasa.
Reglementarea privind transformarea din zile lucratoare in zile calendaristice si invers sunt necesare deoarece exista luni lucrate partial din diverse motive sau perioade de concediu de incapacitate temporara de munca iar influenta acestor transformari se materializeaza in cateva zile. Aceste transformari nu se fac si in cazul stagiilor lucrate normal luni si ani intregi pentruca aceasta ar declasa un haos pe care nu-l doresc in primul rand cei de la Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1