Subiect "reclaculare procent de diminuare pensie anticipata" Deschis de lucia popp la data: 03/14/2011 6:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reclaculare procent de diminuare pensie anticipata
Scris de: lucia popp la data: 03/14/2011 6:48am
Gen:feminin
Data nasterii:07.07.1951
Stagiul de cotizare:28 ani 10 luni
Alte date: din iulie 2005 pensie anticipata partiala, procent de diminuare pentru 59 luni anticipare de 26.56%
Intrebare: din luna iunie 2010 am trecut de la pensia anticipata partiala la pensia pentru limita de varsta.
Casa de pensii nu mi-a valorificat perioada de 7 ani si 7 luni lucrati in gr a II a. Vreau sa actionez in justitie, si ma intereseaza daca pot cere (pe langa alte recalculari) si recalcularea procentului de diminuare aplicat pentru 59 luni de anticipare de 26.56%, care prin luarea in calcul a grupei a II-a ar reduce numarul lunilor de anticipare si implicit procentul de diminuare aplicat.
Va multumesc
Re: reclaculare procent de diminuare pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/15/2011 3:57am
Nu cunoastem care este motivul neluarii in calcul a stagiului de cotizare in grupa de munca si putea si un viciu de forma al adeverintei depuse.
Insa atat la decizia de pensionare anticipata partiala cat si la decizia de pensionare pentru limita de varsta ati avut un termen in care aveati dreptul sa contestati in justitie modul de calcul si daca nu ati facut-o se considera ca le-ati acceptat si nu mai puteti cere retroactiv recalcularea pensiei.
Daca deschideti acum actiune in justitie si obtineti dreptul de a vi se recunoaste acest stagiu, recalcularea pensiei se va face incepand cu data depunerii la Casa de pensii a cererii de recalculare a pensiei insotita de hotararea instantei de recunoastere a stagiului in grupa de munca. Credem ca este oportun sa discutati cu un avocat sansele sa demonstrati in justitie reaua credinta a interpretarii dovezilor depuse in acest caz si modul de formulare al actiunii in justitie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1