Subiect "Pensie anticipata - Pensie anticipata partial" Deschis de SERB GHEORGHITA la data: 03/14/2011 11:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata - Pensie anticipata partial
Scris de: SERB GHEORGHITA la data: 03/14/2011 11:47am
Gen:F
Data nasterii:12.04.1959
Stagiul de cotizare:31 ani si 4 luni la sfarsitul anului 2015
Alte date:Lucrez din septembrie 1978. Conform noii legi pot iesi la pensie anticipata in septembrie 2015 daca voi avea un stagiu de 39 de ani si 5 luni sau anticipat partial cu un stagiu de 31 ani 5 luni; diferenta este foarte mare intre cele doua variante de 45%; in septembrie 2015 (daca voi lucra ca si pana in prezent voi avea o vechime de 37 ani) numai ca penalizarea este foarte mare, desi voi avea aproape 6 ani peste stagiul complet de vechime.
Intrebare:Daca varsta de pensionare la femei s-a redus de la 65 la 63 ani, ce s-a intamplat cu stagiul complet de cotizare ? 35 ani? Acesta de ce nu se coreleaza, in cazul femeilor? Stiam ca s-a depus o exceptie de neconstitutionalitate pe aceasta tema? Ce sa-a intamplat? Si cum se explica stagiul necesar de 39 ani si 5 luni pentru a putea iesi la pensie anticipat fara diminuarea cuantumului pensiei?
Re: Pensie anticipata - Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/16/2011 2:49am
Noi nu putem explica din ce cauza o lege are o anumita prevedere. Singurul comentariu pe care il facem este ca legea unitara a pensiilor a eliminat calculul diminuarii in functie de numarul de ani cu care se depaseste stagiul complet de cotizare cu intentia declarata de a descuraja cererilor pentru pensie anticipata partiala.
Faptul ca prin ultima modificare a proiectului legii unitare a pensiilor s-a redus numai limita maxima la varsta standard de pensionare nu si la stagiul complet de cotizare ni se pare si noua incorect insa asa cum am declarat mai sus noi nu facem comentarii pe aceasta tema. Nu cunoastem si nu am urmarit demersurile pentru modificarea legii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1