Subiect "pensie" Deschis de Maria V la data: 03/18/2011 2:38pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Maria V la data: 03/18/2011 2:38pm
Gen:f
Data nasterii:27.04.1953
Stagiul de cotizare:35ani si 5 luni la 31 aug.2011
Alte date:6 ani gr.II in procent 70%
Intrebare:Mi-ati mai raspuns in 3 nov. 2010 si sunt derutata deoarece imi spuneati ca incepand cu 1sept.2011 as avea dreptul la pensie nediminuata ceea ce nu cred.
Am corectat unele date in "Calcul pensie" pe baza stagiului de cotizare de la Casa de pensii.
- Cu ce ma ajuta cei 6 ani de gr.II cu 70%?
- Va rog sa verificati inca o data datele introduse in "Calcul pensii"si sa-mi calculati vechimea in munca la 31 august 2011.Va multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/21/2011 3:15am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 septembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 6 ani in grupa II (indiferent de procentul lucrat) beneficiati de un spor de stagiu de 1 an si 6 luni.
Pentru stagiul de 6 ani in grupa II de munca nu aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare deoarece la aceasta reducere se corecteaza stagiul in functie de procentul lucrat si astfel acesta scade sub 6 ani care este limita minima pentru care se acorda reducerea varstei de pensionare.
Aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) dupa varsta de 54 ani si 10 luni atunci cand aveti stagiu de cotizare de 36 ani si 10 luni (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in gr II de munca) si deci dupa aceste calcule aveti dreptul la pensie anticipata la 01 septembrie 2011.
Aveti dreptate la calculul anterior s-a strecurat o eroare si fara sporul pentru grupa II de munca nu realizati stagiul necesar pentru pensie anticipata.
Re: pensie
Scris de: Maria V la data: 03/22/2011 3:59pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Toate bune si frumoase daca la 6 ani grupa II(indiferent de procentul lucrat) se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 6 luni. Acum am rugamintea , cand adun zilele din lunile lucrate incomplet si-mi rezulta sa zicem 67, cite luni fac? La cat impart ? la 30 ? Cu multumiri
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/23/2011 6:27am
Da in cazul in care din mai multe stagii se cumuleaza zilele si rezulta un numar mai mare de zile se considera o luna de 30 zile calendaristice si se imparte la 30.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1