Subiect "penalizari + data pensionarii" Deschis de V. Serbu la data: 03/19/2011 2:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
penalizari + data pensionarii
Scris de: V. Serbu la data: 03/19/2011 2:20am
Gen:masculin
Data nasterii: 3 martie 1963
Stagiul de cotizare: 28 ani
Alte date : militar / 18 ani conditii speciale fac in luna iunie 2011.
Intrebare: pentru pensie la limita de varsta, cu reducere de la varsta standart de pensionare, se introduc penalizari ? / care este data(ziua-luna-anul) pensionarii? Cu multumiri si stima, Serbu
Re: penalizari + data pensionarii
Scris de: la pensie la data: 03/21/2011 4:18am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 03 iulie 2020 la varsta standard de pensionare de 57 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 24 ani si 10 luni si stagiul minim in specialitate (militar) de 17 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de cotizare in conditii speciale de 18 ani beneficiati de un spor de stagiu de 9 ani care se adauga la stagiul de cotizare.
Pentru stagiul de cotizare in conditii speciale de 18 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 9 ani si puteti sa iesiti la pensie pentru limita de varsta la varsta de 48 ani si 4 luni adica in 03 iulie 2011.
Pensia pentru limita de varsta obtinuta prin reducerea varstei de pensionare pentru stagiu in grupele de munca nu se diminuiaza ci din contra punctajul pe perioada stagiului lucrat in conditii speciale va fi majorat cu 50 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1