Subiect "grupa1 si 2 de minerit" Deschis de sanzy la data: 03/20/2011 8:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa1 si 2 de minerit
Scris de: sanzy la data: 03/20/2011 8:04am
Gen:
Data nasterii:1963.06.21
Stagiul de cotizare:27 ani grupa 1 si 2
Alte date:grupa1 11 ani,grupa2 16 ani



Intrebare:in ce am pot iesi la pensie
Re: grupa1 si 2 de minerit
Scris de: la pensie la data: 03/21/2011 5:22am
Datele dv sunt incomplete si anume nu ati dat genul, adica daca sunteti barbat sau femeie deoarece raspunsul depende de acesta. Pentru a ne face misiunea mai dificila ati dat in loc de nume un diminutive care nun e ajuta. Noi am luat in calcul genul masculine adica sunteti barbat. Daca am gresit va calculati singur(a) data de iesire la pensie la adresa: http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
iar reducerea varstei de pensionare la adresa: http://www.lapensie.com/reducere2.php
Deasemeni nu ati precizat daca stagiul de gr I a fost lucrat in subteran pentru a determina cu ce grupa a fost echivalat.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 21 iunie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Deci si aici ati comis o eroare pentruca la anul dv de nastere nu puteati sa aveti stagiile specificate in gr I si II si in minerit.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite. Grupa de munca cu care s-a echivalat stagiul dv de gr I o aflati la angajatorul unde ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 11 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 5 an si 6 luni iar pentru stagiul de 16 ani in gr II si conditii deosebite de un spor de vechime de 4 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 36 ani.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” realizati un stagiu de 11 ani in conditii speciale pentru care aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 an si 6 luni iar pentru 16 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni . Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 9 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani adica in 21 iunie 2019.
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 27 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 21 iunie 2022.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1