Subiect "GRUPA I(II)" Deschis de STEFAN POPESCU la data: 03/22/2011 10:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
GRUPA I(II)
Scris de: STEFAN POPESCU la data: 03/22/2011 10:30am
Gen:M
Data nasterii:04.06.1956
Stagiul de cotizare:30ani
Alte date:16ani gr.I
Intrebare:- Se creeaza o discriminare( in multe cazuri si de 10 ani) intre cei care au iesit la pensie pana in decembrie 2010 si care vor iesi in continuare la pensie, desi au alucrat acelasi timp si in aceleasi conditii grele de munca(grupa I)
CREDETI CA SE POATE ACTIONA IN JUDECATA PENTRU DISCRIMIARE CONFORM ART.16(1)SI CE SANSE DE CASTIG SUNT?
Re: GRUPA I(II)
Scris de: la pensie la data: 03/23/2011 4:15am
Asa cum v-am explicat la mesajul anterior prevederile referitore la stagiile in grupa I de munca in legea actuala a pensiilor nu este modificata substantial ci principala modificare este eliminarea unui articol (167^1 din legea 19/2000) care de la inceput a avut prevazuta o aplicare limitata in timp si care ar fi fost eliminat in 31 martie 2011 chiar daca nu se schimba legea pensiilor.
Parerea noastra este ca nu aveti nicio sansa sa contestati in justitie prevederea unei legi adoptate ci in justitie va puteti adresa numai pentru aplicarea corecta a prevederilor unei legi.
Dar noi nu suntem calificati sa va dam sfaturi juridice si credem ca pentru aceasta trebuie sa va adresati unui avocat.
Re: pensie anticipata fara penalizare
Scris de: zaharia la data: 03/28/2011 3:05am
Gen:f
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:35
Alte date:grupa II calculat conform adeverintei eliberate 3 ani
Intrebare:cand pot iesi la pensie?
Re: GRUPA I(II)
Scris de: La pensie la data: 03/29/2011 6:27am
Pentru Zaharia
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 04 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Pentru stagiul de 3 ani in gr II beneficiati de spor de vechime de 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati in total 35 ani si 9 luni stagiu de cotizare insa nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece stagiul in grupa II este sub limita de 6 ani pentru care se acorda aceasta reducere.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala. Diminuarea pensiei depinde de numarul de luni de anticipare pana la 04 ianuarie 2015 care se inmultesc cu 0,75 %. Astfel daca cereti in 04 aprilie 2011 numarul de luni de anticipare este de 45 iar diminuarea de 33,75%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1