Subiect "un sfat" Deschis de Gruia Georgina la data: 03/22/2011 3:15pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
un sfat
Scris de: Gruia Georgina la data: 03/22/2011 3:15pm
Gen:f
Data nasterii:08.03.1959
Stagiul de cotizare:la 1 sept.2011,voi avea 27 de ani,9 luni,25 de zile in munca(din care 25 de ani,6 luni in invatamant)
Alte date:posed un contract de 5 luni,profesor la AJOFM,CS
Intrebare:Va rog sa -mi dati un sfat:Cum pot ajunge mai repede sa iau pensie anticipata partiala,in conditiile in care reducandu-mi-se orele,din toamna pot ramane fara post?
Somajul care ar urma ar ajuta la marirea perioadei de cotizatie?
Mai pot cere reducerea de 3 ani,pentru lucru peste 25 de ani in invatamant?
Desi citesc toate postarile D-voastra nu imi sunt clare lucrurile.Am nevoie de un sfat,daca se poate.
Va multumesc.
Re: un sfat
Scris de: la pensie la data: 03/23/2011 4:40am
Ne pare rau ca noi nu cunoastem metode de a iesi mai repede la pensie ci va putem prezenta numai posibilitatile dv conform legislatiei actuale.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta 08 iulie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 56 ani si 4 luni adica in 08 iulie 2015 daca atunci aveti stagiul de cotizare de minim 31 ani si 4 luni.
Perioada de somaj este luata integral in calculul stagiului de cotizare.
Prevederea privind reducerea cu 3 ani a varstei de pensionare pentru cadrele didactice cu stagiu de cotizare de minim de 25 ani in invatamant a fost abrogata atat prin noua lege a educatiei cat si prin legea unitara a pensiilor 263/2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1