Subiect "pensie militara" Deschis de cristian cojocaru la data: 03/22/2011 4:17pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie militara
Scris de: cristian cojocaru la data: 03/22/2011 4:17pm
Gen:masculin
Data nasterii:15.02.1961
total stagiu de cotizare realizat 40 ani 10 luni 16 zile
militar politist:23 ani 10luni 3 zile
conditii speciale 21 ani 7 luni 1 zile
conditii normale 2 luni 28 zile
elev scola militara 5 luni 27 zile
militar in termen 1 an 6 luni 7 zile
civil:
5 ani3 luni 13 zile
conditii deosebite 5 ani3 luni 13 zile

spor aferent conditiilor de munca 11 ani 9 luni

Intrebare: cum se calculeaza punctajul pentru perioada civila si cum se asimileaza pensiei militare conf noilor legi.
daca la implinirea varstei de pensionare se mai recalculeaza pensia asa cum era pana in legea veche.

pentru perioada civila am solicitat adeverinta cu venitul lunar unei societati unde am lucrat cca 4 ani (1977-1981) si au spus ca nu se poate fiindca nu au arhivar venitul fiindu-mi comunicat dupa cartea de munca unde nu erau trcute sporurile si alte bonusuri castigate lunar aici fiind trecute decat salariul de incadrare. ce pot face?


Intrebare:
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 03/24/2011 3:36am
Nu ati precizat daca in prezent sunteti pensionar. Conform datelor prezentate presupunem ca sunteti pensionar cu pensie pentru limita de varsta.
Perioadele lucrate in situatii diferite conform art 71 alin (1) din legea unitara a pensiilor 263/2010 se calculeaza cu stagiul complet de cotizare corespunzator fiecarei situatii in parte adica in cazul dv perioada lucrata ca militar vi s-a calculat cu stagiul complet de cotizare de 23 ani si 5 luni iar perioada lucrata in sistemul public de pensii se calculeaza cu stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pensia pentru limita de varsta nu se mai recalculeaza decat la cerere daca aduceti dovezi suplimentare cu drepturi care nu au fost luate in calculul acestei pensii cum ar fi stagiul lucrat in sistemul public de pensii dupa pensionarea pentru limita de varsta in sistemul militar de pensii.
Angajatorul este obligat sa va elibereze adeverinta cu veniturile realizate pe perioada lucrata insa datele din arhiva financiara sunt mai greu de obtinut deoarece necesita un efort mai mare si din aceasta cauza multe cereri sunt refuzate motivandu-se in diverse moduri.
Daca veti considera ca se justifica efortul aveti calea de rezolvare adresandu-va in justitie (la tribunal) aducand dovezile necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1