Subiect "grad de invaliditate" Deschis de Visinescu Adrian la data: 03/23/2011 4:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grad de invaliditate
Scris de: Visinescu Adrian la data: 03/23/2011 4:08am
Am varsta de 60 si contributie de 38 ani . Am fost scos la pensie de invaliditate gr. 2 cu o boala cardiaca ce nu evoluiaza spre vindecare s-au ameliorare. L a revizuirea recenta am fost retrogradat in gradul 3 de invaliditate si nerevizuibil conform L 263/2010 ART. 79/1/C . INTREBARE : in acest caz pensia de invaliditate se va micsora ca urmare a schimbarii gradului de invaliditate din 2 in 3 nu ? pot face contestatie ? catre cine ?va multumesc.
Re: grad de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 03/24/2011 4:05am
Pensionarii care au stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare, cum este cazul dv care aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul de cotizare de 38 ani, valoarea pensiei nu depinde de gradul de invaliditate.
In acest caz pensia dv nu se va recalcula si avand si statut de nerevizuibil consideram ca nu aveti motiv sa faceti contestatie
Contestatiile pot fi facute conform art 71 alin (6) si (7) din legea unitara a pensiilor 263/2010, in termen de 30 zile de la primirea deciziei medicale cu schimbarea gradului de invaliditate, la comisia medicala de contestatii de pe langa Centrele Regionale de Expertiza Medicala a Capacitatii de Munca si Institutul National de Expertiza Medicala si Recuperarea Capacitatii de Munca.
In plus prin incadrarea in gradul III de invaliditate beneficiat de dreptul de a lucra cu jumatate de norma conform art 118 alin (1) din legea unitara a pensiilor 263/2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1