Subiect "pensionare" Deschis de ion nicolita la data: 03/23/2011 8:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: ion nicolita la data: 03/23/2011 8:01am
Gen:F
Data nasterii:13.11.1956
Stagiul de cotizare:34 ani si 5 luni
Alte date:4 ani grupa I de munca;20 ani grupa II de munca din care 17 ani in laborator pentru determinari radioactive lucrand cu etaloane de cesiu cu valori de 15oo bequereli(peste limita admisa normal in produse care este de 600 bequereli); nu am avut aviz CNCAN din lipsa de fonduri(institutie bugetara).
Intrebare:In aceste conditii, ma pot incadra in zona II de radiatii? Daca da, atunci ce beneficii pot avea legal? Multumesc mult!
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/24/2011 8:55am
In ceiace priveste drepturile dv de pensionare cu incadrarea in grupele de munca I si II v-am raspuns la mesajul dv anterior.
In privinta incadrarii locului dv de munca in zona II de radiatii nu va putem da indicatii deoarece acestea se fac prin intocmirea unei documentatii cu avizele necesare iar dv specificati ca nu aa fost intocmita asemenea documentatie si nu ati avut aviz CNCAN. Insa va asiguram ca cei care fac determinarile de noxe nu vor face confuzia sa compare radioactivitatea etalonului cu a produsului in privinta radioactrivitatii la locul de munca.
Dar intrebarea dv era ce beneficii aveti in cazul unei asemenea incadrari iar raspunsul nostru este :
Conform art 57 din legea unitara a pensiilor 263/2010 asiguratii care au un stagiu de cotizare de 17 ani in zona II de radiatii beneficiaza de pensie pentru limita de varsta indiferent de varsta cu stagiul complet de cotizare de 25 ani si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1