Subiect "calculul pensiei" Deschis de mariana la data: 03/24/2011 3:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei
Scris de: mariana la data: 03/24/2011 3:35pm
Gen:f
Data nasterii:25.11.1949
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
1.Am intrat in pensie anticipata penalizata in iulie 2006 si in pensie la limita de varsta in feb.2008. Pensia mea definitiva a ramas la aceiasi valoare ca in 2006 cu toate ca in 2007 a aparut Legea care a scos din calcul limita max. a pensiei la 5 puncte.Nu trebuia sa-mi reanalizeze dosarul si sa-mi calculeze pensia cu intreaga valoare a venitului realizat pe toti anii din urma, nu redus la 5 puncte?
2. Pana in 1997 se iau in calcul salariile nete si dupa 1997 cele brute?
Va multumesc.
Re: calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 03/26/2011 6:10am
Ati inteles gresit limitarile prevazute in legislatia pensiilor si pentru a intelege aceasta va recomandam sa cititi explicatii date de noi pe site pe pagina “Limitarea salariului luat in calculul pensiei” care poate fi accesat de pe pagina principala a site-ului sau la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
In rezumat este vorba de limitarea salariului luat in calculul cotributiei de asigurari sociale (CAS) si care intra in calculul pensie.
Legea 250/2007 a eliminat limitarea salariului luat in calcul pensiei dupa 01 iulie 2007 nu si anterior acestei date.
Deci cand ati iesit dv la pensie in anul 2008 limitarea salariului era eliminata deja.

Salarii nete au fost utilizate numai in perioada 01 iulie 1997 – 01 ianuarie 1991 deoarece in acea perioada nu s-au retinut inmpozite din salariul salariatilor.
Nu trebuie sa faceti confuzie intre salariul net trecut pe fluturas si salariul net precizat in legea pensiilor deoarece in acceptiunea legii pensiilor salariul net inseamna salariul tarifar la care au fost cumulate sporurile cu caracter permanent fara inpozite deoarece asa cum am spus mai sus in acea perioada impozitele nu erau retinute de la salariati.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1