Subiect "Pot continua sa lucrez in institutie publica cu acordul angajatorului?" Deschis de Maria la data: 03/24/2011 7:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pot continua sa lucrez in institutie publica cu acordul angajatorului?
Scris de: Maria la data: 03/24/2011 7:14pm
Indeplinesc conditiile de vechime si varsta (59 de ani) si mi-am depus de curand dosarul de pensionare la limita de varsta. Decizia nu va veni mai devreme de 3 luni. In acelasi timp, am depus o cerere de continuare a activitatii in institutia publica, aprobata de angajator. In alte institutii publice, prevederea desfacerii contractului de munca din oficiu la 5 zile de la indeplinirea conditiilor de pensionare la limita de varsta se interpreteaza ca imperativa si nu se permite continuarea activitatii la cerere, chiar daca exista deficit de personal si nu este problema de reducere de posturi. De la Casa de Pensii mi-au spus ca pot continua sa lucrez cu acordul angajatorului si cu reinnoirea anuala a acestui acord, De asemenea, ca voi putea cumula pensia (mai mica de 2000 de lei) cu salariul. Mi se poate anula acest acord in baza caruia continui sa lucrez de doua luni? Mi se pare o discriminare sa mi se interzica sa mai lucrez, in conditiile in care colegii barbati cu aceeasi pregatire pot lucra pana la 65 de ani. Ce ma sfatuiti?
Re: Pot continua sa lucrez in institutie publica cu acordul angajatorului?
Scris de: la pensie la data: 03/26/2011 6:56am
Daca va referiti strict la perioada dupa depunerea dosarului de pensie pentru limita de varsta si data deciziei de pensionare va facem urmatoarele precizari :
. Legea pensiilor 263/2010 nu prevede obligatia incetarii activitatii in cazul iesirii la pensie pentru limita de varsta astfel ca puteti continua activitatea pana la primirea deciziei de pensionare(si dupa cu acordul angajatorului) si astfel o perioada veti cumula pensia cu salariul.
Legile care limiteaza cumularea pensiei pentru limita de varsta cu salariul sunt :
-Legea 239/2009 care limiteaza cumularea pensiei cu salariu in cazul sectorului bugetar daca pensia este mai mare decat salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (pe anul 2011 acesta este de 2022 lei).
- Legea 53/2003 Codul muncii modificat prin legea 49/2010 care acorda dreptul angajatorului sa inceteze contractului de munca la data indeplinirii conditiilor de pensionare pentru limita de varsta (dreptul nu inseamna obligatia).
Re: Pot continua sa lucrez in institutie publica cu acordul angajatorului?
Scris de: maria mogan la data: 01/06/2016 12:45pm
Gen:F
Data nasterii:02.02.1956
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:pot sa lucrez in institutie publica invatamint numai cu acordul angajatorului
Re: Pot continua sa lucrez in institutie publica cu acordul angajatorului?
Scris de: la pensie la data: 01/08/2016 6:43am
Pentru Maria Mogan
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 02 iunie 2016, la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca sunteti cadru didactic puteti lucra fara a cere acordul angajatorului pana la incheierea anului scolar, in invatamantul preuniversitar pana la 31 august 2016
Dupa 01 septembrie 2016 puteti lucra cu acordul angajatorului si incheierea unui nou contract de munca insa la fel pana la incheierea urmatorului an scolar.
Re: Pot continua sa lucrez in institutie publica cu acordul angajatorului?
Scris de: bunduc marina la data: 01/10/2017 2:11am
la pensie :
Pentru Maria Mogan
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 02 iunie 2016, la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca sunteti cadru didactic puteti lucra fara a cere acordul angajatorului pana la incheierea anului scolar, in invatamantul preuniversitar pana la 31 august 2016
Dupa 01 septembrie 2016 puteti lucra cu acordul angajatorului si incheierea unui nou contract de munca insa la fel pana la incheierea urmatorului an scolar.
Re: Pot continua sa lucrez in institutie publica cu acordul angajatorului?
Scris de: la pensie la data: 01/10/2017 12:37pm
Pentru Bunduc M
Daca aveti o intrebare proprie reveniti si formulati-o dar nu uitati sa va prezentati situatia adica daca aveti dreptul la pensie, tipul pensiei si domeniul in care lucrati.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1