Subiect "Indice de corectie" Deschis de Ghinea Constantin la data: 03/25/2011 3:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Indice de corectie
Scris de: Ghinea Constantin la data: 03/25/2011 3:27am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:41 ani 7 luni
Alte date:
Intrebare:M-am pensionat anticipat partial la data de 22.02.2008 cu fix 5 ani inainte de limita de varsta. Dupa cca 6 luni m-am angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, situatie in care ma gasesc si in momentul de fata (probabil pina la indeplinirea varstei de pensionare pt. limita de varsta). Am citit si eu de acest indice de corectie. Ca un raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat in anul precedent si val. punctului de pensie in vigoare la data pensionarii. De ce nu se aplica tuturor celor ce ies la pensie pt.limita de varsta ?? Sa cred ca sunt pedepsit pentru ca am iesit la pensie anticipat partial si de acasta data ?? Multumesc anticipat pt. raspuns si va doresc numai bine.
Re: Indice de corectie
Scris de: la pensie la data: 03/26/2011 8:57am
1. Acest indice de corectie prevazut in art 170 din legea unitara a pensiilor 263/2010 se aplica numai pentru cei care ies la pensie dupa 01 ianuarie 2011. Din ce cauza nu se aplica tuturor pensionarilor nu stim nici noi ci numai cei care au conceput legea fara sa ne explice cum au gandit.
2. Acest articol nu se aplica decat de la 01 ianuarie 2012.
3. Presupunem ca la data angajarii cu contract de munca ati comunicat Casei de Pensii sa va suspende pensia anticipata partiala pentruca atat legea veche a pensiilor 19/2000 cat si actuala lege a pensiilor 263/ 2010 nu permit cumularea pensiei cu salariu si riscati sa vi se retina sumele primite ca pensie ca sume necuvenite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1