Subiect "pensionare anticipata???" Deschis de Dumitrache Cristina la data: 03/25/2011 7:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata???
Scris de: Dumitrache Cristina la data: 03/25/2011 7:20am
Gen:F
Data nasterii:27.09.1960
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:Am lucrat in Gr.I de munca cu procent 85% din 08.10.1977 pana la 01.04.2001, adica 23ani si 6luni.Din 01.04.2001-31.11.2005 (4ani si 7 luni), in conditii speciale de munca conf. legii 226/2006.Mentionez ca sunt angajata si in prezent.Intrebarea mea este daca indeplinesc conditiile de pensionare deoarece cei de la Casa de Pensii imi spun ca nu indeplinesc conditiile? Va rog mult daca puteti sa-mi dati un raspuns.Multumesc anticipat
Re: pensionare anticipata???
Scris de: la pensie la data: 03/26/2011 9:47am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 27 iulie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 10 luni.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiile in grupa I de munca de unde trebuie sa obtineti adeverinta in care sa se certifice stagiul in grupa de munca si daca a fost echivalat cu conditii speciale. Pentru stagiul de 23 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 11 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 4ani in coditii speciale de un spor de vechime de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de 47 ani si 6 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 pot fi 2 variante de pensionare.
Varianta 1
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale (19 ani si 11 luni, corectat cu procentul de 85 %) cumulat cu stagiu lucrat in conditii speciale realizati un stagiu in aceasta grupa de 24 ani si aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 12 ani si in prezent puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta.
Varianta 2
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 20 ani (corectat cu procentul de 85 % si completat cu 1 luna nevalorificata din stagiul in conditii speciale) aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani 6 ani.
Pentru stagiul in conditii speciale de 4 ani aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani. Cumuland cele doua reduceri cumulati o reducere totala de 6 ani si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 4 luni adica in 27 ianuarie 2015.
Pensia anticipata asa cum este ea definita in lege nu este avantajoasa pentru dv deoarece o puteti obtine la varsta de 56 ani si 10 luni adica in 27 iulie 2017, pentruca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru grupele de munca.
In concluzie trebuie sa clarificati cu ce grupa a fost echivalat stagiul de gr I.
Noi presupunem ca s-a eschivalat cu conditii speciale.
Daca s-a echivalat cu conditii speciale aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta dupa varsta de 50 ani iar daca s-a echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 27 ianuarie 2015.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1