Subiect "calcul pensie" Deschis de Dorina la data: 03/25/2011 9:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Dorina la data: 03/25/2011 9:16am
Gen:f
Data nasterii:12.02.1956
Stagiul de cotizare:34 de ani si 6 luni
Alte date:grupa II 75% 10 ani si 6 luni
Intrebare:
Am citit pe site informatiile, mi-am facut niste calcule. s putea iesi la pensie anticipata partial la 55 si 4 luni. Am facut si calculul pensiei, introducand fiecare an de la angajare. 42o luni , puctaj 36.82618, punct 1.22754, estimat 900 lei. INTREBARE: 900 este pensia cu care pot iesi anticipat, sau aceasta urmeaza sa fie penalizata cu 36% cat mi-a iesit conf. legii 263/2010. Ajutati-ma cu niste informatii. Am gasit pe forum, multi care se declarau mutumiti de calculul facut de acest program. Fiind necesare datele personale, programul calculeaza in functie de varsta, etc. deci am niste nelamuriri. Va multumesc anticipat.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 03/28/2011 3:12am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 12 iunie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 10 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 7 ani (7 ani si 10 luni calculate cu procentul de 75%) beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an conform careia puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 4 luni adica in 12 iunie 2015.
Aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) la varsta de 55 ani si 4 luni adica din 12 iunie 2011 sau pensie anticipata nediminuata daca lucrati pana obtineti stagiul de cotizare (inclusive sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca) de 38 ani si 4 luni.Diminuarea pensiei anticipate este de 36% daca o cereti in 12 iunie 2011.
Programul de calcul de pe site nu este adaptat legii unitare a pensiilor 263/2010 si astfel calculeaza conform varstei standard de pensionare de 30 ani in cazul dv conform vechii legi a pensiilor 19/2000. Deci pentru a va calcula conform noii legi trebuie sa procedati astfel:
- Calculati punctajul mediu impartind punctajul total la 30.33333.
- Calculati valoarea pensiei nediminuate inmultind punctajul mediu cu valoarea punctului de pensie de 732,8 lei.
-Calculati valoarea pensiei anticipate partiale diminuate inmultind valoarea pensiei nediminuate cu 0,64 deoarece programul nu face diminuarea.
Rezultatele calcului pensiei cu programul de pe site depinde in egala masura si de corectitudinea datelor introduse.
Am verificat si noi datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii:
1. Ati introdus in pagina de intrare in caseta punctaj suplimentar pentru grupa de munca o cifra pe care nu stim cum ati calculate-o. Corect se calculeaza aplicad sumei punctajelor anuale pe perioada celor 10 ani si jumatate de gr II procentul de 25%. Punctajele anuale le gasiti in program facand click pe “Datele introduse”
2. Nu cunoastem ce sunt sporurile introduse dar introducand spor de 3 % de la angajare ori acesta este un alt spor ori este introdus gresit sporul de vechime.
Sporul de vechime corect este explicat de noi pe forum. Pentru dv am determinat noi acest spor si acesta este:
Intre octombrie 1981 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – septembrie 1986 6 %
Intre octombrie 1986 – martie 1992 9 %
Dupa aprilie 1992 sporul de vechime trebuia sa fie inclus in salariul inscris in carnetul de munca . Daca sporul de vechime a fost inclus in salariul din carnetul de munca mai tarziu atunci treceti separat sporul de vechime primit pana la introducerea lui in salariu.
3. Daca ati primit si alte sporuri le cumulati si le introduceti in coloana de sporuri.
4. In martie 1987 cifra introdusa in coloana de sporuri este gresita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1