Subiect "majorare pensie gr.1 de munca" Deschis de MARIA OVANISIAN la data: 03/26/2011 3:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
majorare pensie gr.1 de munca
Scris de: MARIA OVANISIAN la data: 03/26/2011 3:33am
Gen:majorare pensie gr.I de munca
Data nasterii:09.08.1952
Stagiul de cotizare:37 ani si 10 luni,din care 18 ani si 8 luni gr.I de munca
Alte date:
Intrebare:nu am primit majorarea de pensie,asa cum a spus primul ministru,pentru
gr.I de munca,incepind cu 01.01.2011.Intrebarea mea este de ce? alte persoane au primit.Mentionez ca am fost pensionat la 01.05.2005
Re: majorare pensie gr.1 de munca
Scris de: la pensie la data: 03/28/2011 4:05am
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” .
In cazul dv presupunem ca stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii speciale deoarece ati beneficiat de reducerea varstei de pensionare mai mare de 4 ani cat aveati dreptul daca se echivala cu conditii deosebite.
In cazul unui stagiu de cotizare de 18 ani in conditii speciale pe langa reducerea varstei de pensionare ati beneficiat si reducerea stagiului complet de cotizare cu care s-a calculat pensia.
Majorarea punctajelor pentru grupele I si II de munca s-a facut numai celor carora pensia a fost calculata cu stagiul complet de cotizare neredus care in cazul dv era de 28 ani si 4 luni.
Deci in cazul dv reducandu-se cu 10 ani stagiul complet de cotizare (la 18 ani) ati beneficiat de aceasata majorare la iesirea la pensie si acum nu vi se putea da a doua oara.
Pentru a va convinge faceti urmatorul calcul:
Luati punctajul total realizat din decizia de pensionare si impartiti-l la 28,33333 si obtineti punctajul mediu al pensiei calculate cu stagiul complet de cotizare neredus si comparati-l cu punctajul mediu al pensiei care s-a facut cu stagiul complet (redus) de 18 ani. In acest mod va convingeti ca ati primit deja majorarea la iesirea la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1