Subiect "calcul virsta pensionare" Deschis de Nicu la data: 03/26/2011 4:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul virsta pensionare
Scris de: Nicu la data: 03/26/2011 4:08am
Gen:M
Data nasterii:15. 09. 1960
Stagiul de cotizare:28 ani
Alte date:Am lucrat 6 ani grupa 2 de munca si 22 ani in politie conditii speciale plus 1.3 ani armata si 2 ani scoala de subofiteri politie
Intrebare:care este data iesirii la pensie de drept daca pot iesi la pensie anticipat si cind
Re: calcul virsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/28/2011 4:26am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, 15 martie 2017 la varsta standard de pensionare de 56 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 23 ani si 2 luni si stagiul minim in specialitate (militara) 16 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 6 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 1 an si 6 luni care iar pentru stagiul in coditii speciale de 22 ani de un spor de vechime de 11 ani care se adauga la stagiu de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru stagiul militar si scoala de subofiteri si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 9 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 6 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an
Pentru stagiul de cotizare de 22 ani in conditii speciale beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 11 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 12 ani conform careia puteti iesi la pensie pentru limita de varsta imediat ce depuneti dosarul de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1