Subiect "varsta de pensionare si cuantum pensie" Deschis de Mihai Craciunescu-Radu la data: 03/26/2011 5:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare si cuantum pensie
Scris de: Mihai Craciunescu-Radu la data: 03/26/2011 5:19am
Gen:
Data nasterii:15.07.1957
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!Aminceput serviciul in iunie 1975,in 1978 am plecat la armata,in 1979 m-am eliberat dupa 8 luni ca inapt in urma unei afectiuni(ulcer perforat operat)am stat 3,5 luni fara lucru pt recuperare,apoi am lucrat non stop pana in ziua de azi!Mentionez ca in primii 15 ani de munca,aprox 6 ani as fi avut grupa a II a de munca iar din octombrie 1990 lucrez la Metrorex,unde beneficiam de grupa I de munca,actualmente,conditii speciale(deosebite?)de munca!In iunie 2011 implinesc 36 de ani de la data angajarii din care am inteles ca se scad armata,perioadele de scolarizare,precum si lunile in care nu am facut normele de ore lucrate in subteran,datorita inaptitudinilor medicale,etc!Deci,as avea 6 ani de grupa aIIa de munca la care se adauga 20 de ani la grupa I de munca!Oare cand ma pot pensiona?Si ce pensie voi avea?Va multumesc
Re: varsta de pensionare si cuantum pensie
Scris de: la pensie la data: 03/28/2011 4:49am
Datele sunt prezentate confuz.
In perioada de refacere ati avut dreptul la pensie de invaliditate care este socotita stagiu asimilat.
Noi facem calculele cu stagiu de 6 ani in gr II (fara “as avea” sau “vreo”) si stagiu de 20 ani in grupa conditii speciale (fara scaderi deoarece nu le cunoastem).
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 15 iulie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 6 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 6 luni iar pentru stagiul de 20 ani in conditii speciale de un spor de vechime de 10 ani care se adauga la stagiul de cotizare propriu zis asa ca depasiti cu mult stagiul complet de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 6 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an
Pentru stagiul de cotizare de 20 ani in conditii speciale beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 10 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 11 ani conform careia puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani adica in 15 iulie 2011.
Cuantumul pensiei nu-l putem estima deoarece acesta depinde de salariile dv pe toata perioada de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1