Subiect "intrebare" Deschis de Isaac la data: 03/26/2011 5:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: Isaac la data: 03/26/2011 5:24am
Gen:m
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog foarte mult,daca e posibil,sa ma ajutati sa inteleg situatia in care ma aflu.Eu nu mai lucrez,fiind dat afara in urma restructurarii societatii la care am lucrat.Prezentandu-ma la fosta societate dupa diversele adeverinte necesare intocmirii dosarului de pensie si,in urma rugamintii mele de a mi se calcula varsta la care pot iesi la pensie,mi s-a spus ca indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta in iunie 2011.Prezentandu-ma la Casa de pensii in vederea unei evaluari prealabile intocmirii dosarului de pensionare constat ca aici,datele inscrise in carnetul de munca sunt interpretate altfel si,mi se comunica(verbal!)ca nu indeplinesc conditiile de pensionare.Intrebarea mea este:In aceasta situatie eu,care sunt prins intre doua interpretari diferite,date de catre doua autoritati cucompetenta in domeniu,cum pot afla care este adevarul? Ca sa fiu mai precis in exprimare:Eu pot conform legii sa-mi depun dosarul in iunie,iar Casa de pensii este obligata sa mi-l ia si sa-mi dea o decizie,oricare ar fi ea?Va multumesc pentru raspuns si,va multumesc ca existati.Aveti un site foarte bun si foarte util!
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 03/28/2011 6:11am
Credem ca erati mai castigat daca ne prezentati situatia dv pentru a putea analiza cine din cei doi au dreptate.
Cunoscand numai data nasterii dv va putem spune urmatoarele:
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a anului de nastere, dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in anul 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani daca aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) in anul 2012 la varsta de 60 ani daca aveti stagiul de cotizare minim 35 ani.
In legea unitara a pensiilor 263/2010 art 103 alin (2) se prevede “Cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege, se depune incepand cu data indeplinirii acestor conditii, la casa teritoriala de pensii …”
Cum analiza indeplinirii conditiilor cade in sarcina functionarului care primeste dosarul, daca acesta este convins ca nu indepliniti conditiile nu ii puteti impune primirea dosarului.
Daca dv sunteti convins ca indepliniti conditiile si functionarul de la casa de pensii greseste si puteti dovedi aceasta, conform art 153 litera f) aveti dreptul sa deschideti actiune in justitie (la tribunalul judetean sau de sector de care apartine domiciliul dv). Actiune in justitie este scutita de taxe insa obtineti dreptul numai daca aveti dv dreptate.
Re: intrebare
Scris de: Isaac la data: 03/28/2011 10:22am
Gen:M
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Imi cer scuze ca revin,dar as vrea sa va prezint succint in ce consta diferenta de abordare intre angajatorul meu si Casa de pensii.
Casa de pensii,am inteles ca se prevaleaza in felul in care interpreteaza datele din carnetul meu de munca de o eroare comisa de angajator atunci cand s-au stabilit in intreprindere locurile de munca cu conditii speciale.Despre ce este vorba?
Locul meu de munca(zidar samotor la otelaria electrica,zidirea la cald a cuptoarelor industriale,activitate permanenta,100% timp de lucru),in loc sa fie incadrat la pct.27 din anexa 1 la legea 226/2006,respectiv anexa 2 la legea 263/2010,a fost inglobat(chiar nu pricep de ce)la pct.23 a,b din anexele mai sus amintite.In acest fel locul meu de munca ,implicit meseria de zidar samotor-cuptoare nu mai apare,distinct,ca loc de munca in conditii speciale nici in anexa 2 la legea 226 si nici in anexa 3 la legea 263/2010.De aici pleaca toata problema.Eu sper ca,totusi,ratiunea sa invinga,dar daca voi intampina greutati,in sensul ca din cauza unei greseli facuta de catre angajator privind incadrarea corecta a locului meu de munca in grupa de munca cu conditii speciale,am dreptul sa pretind ca functionarul de la Casa de pensii sa-mi accepte dosarul?Pentru ca eu,chiar daca va fi sa-mi castig dreptul in instanta,va trebui sa am ce sa dau in judecata,nu-i asa? Va multumesc pentru raspuns si intelegere.
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 03/29/2011 7:16am
In acest caz functionarul de la Casa de Pensii nu are nicio vina si nu credem ca puteti rezolva problema apeland la intelegerea acestuia.
Gresala fiind facuta de angajator tot acestuia ii revine obligatia sa o resolve iar dv daca deschideti actiune in justitie dupa parerea noastra trebuie sa o indreptati catre angajator si sa demonstrati ca aceasta incadrare constituie o eroare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1