Subiect "indice de corectie" Deschis de SANDA NICOLAESCU la data: 03/30/2011 5:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indice de corectie
Scris de: SANDA NICOLAESCU la data: 03/30/2011 5:03am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti cu privire la indicele de corectie care se aplica la punctajul mediu anual conform art. 170 din legea 263/2010, respectiv "pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat in conditiile art.95 se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat pe anul precedent (banuiesc ca este vorba de cel la nivel national, nu al asiguratului)si valoarea unui punct de pensie in vigoare la acea data.Acest raport fiind supraunitar va duce la o majorare a punctajului, respectiv al valorii pensiei.
(2)Aceste prevederi se aplica o singura data , la inscrierea initiala la pensie.
In lege, art.193, pct 2 prevede ca acest articol intra in vigoare la data de 01.01.2012
Intrebare: Pentru cei care se inscriu la pensie in cursul anului 2011 se aplica acest indice de corectie incepand cu ianuarie 2012 sau cel ce iese la pensie in 2011 nu beneficiaza de aceasta corectie?
Va multmesc anticipat,

Cu stima,
Sanda Nicolaescu
Re: indice de corectie
Scris de: mariana la data: 03/30/2011 10:22am
Buna ziua,
Am si eu o intrebare:
-Daca in timp ce esti in pensie anticipata apar noi legi si reglementari,care sunt in avantajul meu, cand treci la pensie limita de varsta nu se recalculeaza pensia anticipata conform noilor modificari intervenite in acest interval, anticipata-limita de varsta?
Multumesc
Re: indice de corectie
Scris de: la pensie la data: 03/31/2011 4:52am
Pentru Sanda Nicolaescu
Nu stim din ce cauza acest articol starneste atatea discutii. Probabil ca este unul din paradoxurile acestei legi ca un articol care nu se aplica sa trezeasca atata interes.
Credem ca raspunsul corect ar fi o vorba veche care zice “Vom (om) trai si vom vedea”
Parearea noastra, dupa cum sunt formulate art 170 si 193 din legea 263/2010, este ca se va aplica pentru toti pensionarii (daca se va aplica) a caror pensie a fost acordata conform noii legi dupa 01 ianuarie 2011. Pentru mai multa siguranta cred ca ar trebui sa va adresati unul avocat cu experienta care sa analizeze formularea celor doua articole care credem ca au fost gandite de doua persoane diferite deoarece daca se aplica numai celor iesiti la pensie din 01 ianuarie 2012 se modifica si articolul 170.
Re: indice de corectie
Scris de: la pensie la data: 03/31/2011 5:58am
Pentru Mariana
Noi nu va putem raspunde la situatii generale pentruca ar trebui sa facem o analiza cu toate cazurile posibile. Daca aveti o situatie personala trebuie sa o prezentati altfel este posibil sa intelegem alceva.
In cazul concret credem ca va referiti la cazul celor care au obtinut pensie anticipata partiala (diminuata) conform legii 19/2000 iar conform legii unitare a pensiilor 263/2010 au dreptul la pensie anticipata (nediminuata) din cauza ca se reduce la 8 ani depasirea stagiului complet de cotizare.
In acest caz Proiectul normelor de aplicare a legii unitare a pensiilor 263/2010 prevede la art 137 ca daca indepliniti conditiile de acordare a pensiei anticipate conform acestei legi puteti cere transformarea pensiei anticipate partiale in pensie anticipata. Insa presupunem ca aceasta cerere se poate face dupa publicarea in monitorul oficial a castor norme.
Re: indice de corectie , DACA ESTE CUPRINS IN ACST PROGRAM?
Scris de: MARIN ONOFREI la data: 02/23/2016 2:30pm
SANDA NICOLAESCU :
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti cu privire la indicele de corectie care se aplica la punctajul mediu anual conform art. 170 din legea 263/2010, respectiv "pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat in conditiile art.95 se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat pe anul precedent (banuiesc ca este vorba de cel la nivel national, nu al asiguratului)si valoarea unui punct de pensie in vigoare la acea data.Acest raport fiind supraunitar va duce la o majorare a punctajului, respectiv al valorii pensiei.
(2)Aceste prevederi se aplica o singura data , la inscrierea initiala la pensie.
In lege, art.193, pct 2 prevede ca acest articol intra in vigoare la data de 01.01.2012
Intrebare: Pentru cei care se inscriu la pensie in cursul anului 2011 se aplica acest indice de corectie incepand cu ianuarie 2012 sau cel ce iese la pensie in 2011 nu beneficiaza de aceasta corectie?
Va multmesc anticipat,

Cu stima,
Sanda Nicolaescu
Re: indice de corectie
Scris de: la pensie la data: 02/24/2016 3:15am
Pentru Marin Onofrei
Raspunsul dat doamnei Nicolaescu a fost facut acum cca 5 ani când nu se aplica acest articol. Acum acest articol se aplica si daca aveti o anumita intrebare privind aplicarea lui reveniti si formulati întrebarea.
Re: indice de corectie
Scris de: nicolaescu emil la data: 02/25/2018 3:36pm
Gen:m
Data nasterii:23.12.1953
Stagiul de cotizare:36 ani, 2 luni, 12 zile
Alte date:am depus cererea de pensionare in 2017 si mi s-a aprobat, avand 1 an reducere a varstei de pensionare; mi s-a calculat pensia aplicand un indice de corectie de 1,14 aferent anului 2017;calculul dvs.este aproape identic cu cel al Casei de Pensii:1404 lei dvs.,1427 lei Casa(sumele pentru contributia la pensia suplimentara,sporul de vechime si sporul de grupa de ramuri le-am introdus eu in algoritmul dvs.,pentru ca datele sa fie aceleasi cu cele ale Casei).
Intrebare:Dvs.ati aplicat indicele de corectie? daca nu, trebuie sa caut unde e diferenta.
Re: indice de corectie
Scris de: la pensie la data: 02/27/2018 2:39am
Pentru Nicolaescu Emil
Pentru un calcul corect este bine sa facem si noi o verificare a datelor introduse de dv in programul de pe site pentru a va da unele indrumari privind corectiile pe care trebuie sa le faceti.
In acest scop am cautat programele deschise de dv si in programul in care ati introdus cele mai multe luni (431) nu am gasit elementele date de dv in mesaj .
Din aceasta cauza va redam mai jos cateva indicatii privind modul corect de utilizare a programului de pe site:
-Se recomanda ca inainte de introducerea datelor sa cititi indrumarile date de noi la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
-Punctajul pentru contributia la pensie suplimentara nu trebuie introdus separat deoarece programul calculeaza automat acest punctaj.
- Este corect sa introduceti sporul de vechime si sporurile cu caracter permanent utilizate de Casa de pensii daca aveti buletinul de calcul pensie de la Casa de pensii.
- Daca ati avut reducerea varstei de pensionare pentru stagii in grupele de munca, pentru acestea se acorda deasemeni un punctaj suplimentar, care se introduce in programul de pe site, in pagina de intrare, in caseta corespunzatoare.
- Programul de pe site nu aplica automat indicele de corectie si acesta trebuie aplicat de dv rezultatului dat de programul de pe site.
Daca aveti dificultati in compararea rezultatelor reveniti si precizati clar situatia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1