Subiect "pensie" Deschis de truta sever la data: 03/30/2011 7:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: truta sever la data: 03/30/2011 7:34am
Gen: masculin
Data nasterii: 05.05.1952
Stagiul de cotizare: 41 ani si 10 luni
Alte date: am lucrat 7 ani si 4 luni in gr.Ia de munca respectiv 4 ani si 11 luni in gr. aIIa de munca.
Intrebare: as dori sa stiu cand pot esi la pensie pt. limita de varsta, anticipat sau anticipat partial.
va mutumesc foarte mult
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/31/2011 7:22am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 05 mai 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 7 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 5 ani in gr II (intregit cu 1 luna nevalorificata la stagiul de gr I) de un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 46 ani.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni adica in 05 noiembrie 2013.
Pentru stagiul de 5 ani in gr II echivalat cu conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acest stagiu este sub limita minima de 6 ani pentru care se acorda reducere.
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 12 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 05 noiembrie 2014.
In ambele variante aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) la varsta de 60 ani adica in 05 noiembrie 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1