Subiect "rugaminte" Deschis de fatache constantin la data: 03/30/2011 3:40pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
rugaminte
Scris de: fatache constantin la data: 03/30/2011 3:40pm
Gen:B
Data nasterii:23.06.1943
Stagiul de cotizare:36 ani 2 luni 17 zile
Alte date:6 ani 17zile grupaI, 18ani 2luni 3zile grupa a II-a de munca, 3ani 1luna 28 zile conditii normale
Intrebare:V-am adresat o rugaminte si acum revin cu detalii. Prima decizie de pensionare a fost emisa la data de 12.06.1998. Cand s-a emis, 7ani 3luni de grupa a II-a de munca mi-au fost trecuti la "grupa a III-a de munca" asa cum scrie in prima decizie, iar 8 luni de grupa I au fost pur si simplu omise. Adica, la vechime scrie 33ani, 11 luni 13 zile vechime totala.Perioada de contributie la pens. suplimentara 27 ani 4 luni din care cu 3%:11 ani si 10luni. Alte date nu sunt trecute. In 2005 aveam un punctaj de 1,17, dar mi-a fost redus in urma recalcularii la 0,9772. De-a lungul anilor am depus adeverinte cu sopruri in trei transe, de la intreprinderile la care am lucrat. Am depus si de la RAAN(activitati nucleare), unde am avut foarte multe sporuri si salariul tarifar mare. Cei 7 ani si 3 luni incadrati in conditii normale de care va vorbeam au fost de la aceasta institutie. Am primit in 2007 si 2008 de cate ori am depus adeverinte cu sopruri, doua decizii cu acelasi punctaj, fara nicio diferenta. Le-am facut sesizare ca au incadrat anii gresit si cele 8 luni au fost omise dar mi-au dat raspuns ca este bine cum au emis ei deciziile. Acum am castigat procesul cu CJP pentru recunoasterea celor 7 ani si 3 luni ca grupa a II-a de munca, cum sunt si insrisi in carnetul de munca, si a celor 8 luni de grupa I inscrise in carnet, dar omise total de catre ei. Am primit o decizie la data de 11.03.2011 in care, la stagiul de cotizare realizat sunt inscrisi 36 ani 2 luni 12 zile, stagiu asimilat 1 an 3 luni 28 zile , stagiu aferent grupei II si I: 7 ani si 6 luni. La punctul G 1. Nr. de puncte realizate coresp. stagiului adaugat 0,000000. Punctaj mediu anual in plata la data de 31.05.2009 : 0,97792. Nu stiu de ce nu mi-au emis o decizie cu punctajul obtinut in urma aplicarii OUG din 2008 si a legii 263/2010. Nu inteleg daca pentru cele 8 luni omise total nu se calculeaza un punctaj anual si de ce, cu toate ca am depus adeverinte cu sporuri punctajul a ramas acelasi. Va specific ca Instanta a dispus recalcularea pensiei cf. OUG 100/2008 pt. vecimea pe grupe revendicata de mine. Nu am pus problema sporurilor pe care pur si simplu nu le vad valorificate pt. ca am inteles ca mi s-a prescris dreptul de contestare. Am devenit eu paranoic sau dansii chiar gresesc din nou. Va rog ajutati-ma sa inteleg! MULTUMESC!
Re: rugaminte
Scris de: la pensie la data: 04/01/2011 2:29am
Situatia dv este foarte complexa si prezentarea ei este in continuare confuza. Ati realizat o relatie incordata cu functionarii de la Casa de Pensii si trebuie sa recunoasteti ca in parte vi se datoreaza si dv, cel putin pentru desele interventii care puteau fi cumulate.
Noi nu va putem ajuta deoarece pentru fiecare suspiciune de eroare ar trebui verificat calculul pensiei conform fiecarei etape. Credem ca va poate ajuta numai cineva care cunoaste legislatia in domeniu si careia ii puneti la dispozitie intreaga documentatie pe care o posedati.
Re: rugaminte
Scris de: fatache constantin la data: 04/01/2011 3:48am
Gen:B
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc, oricum! Situatia incordata cu CJP s-a produs din 2007 cand nu au vrut sa imi recunoasca inscrisurile din cartea de munca decat daca ii actionez in judecata. Dar culmea, in Instanta si-au recunoscut " omisiunea din eroare" asa cum a declarat juristul in intampinare. Nu voiam sa imi spuneti decat daca pentru cele 8 luni omise total nu se calculeaza un puncatj anual si daca dansii nu trebuaiau sa imi emita o decizie cu drepturile cuvenite incepand cu 01.06.2009, asa cum i-a obligat Instanta. Inca o data, MULTUMESC!
Re: rugaminte
Scris de: la pensie la data: 04/01/2011 4:05am
Orice luna introdusa in plus in programul de calcul ar trebui sa aiba efect mai mic sau mai mare asupra punctajului mediu al pensiei. Deci daca ati avut un stagiu de 8 luni de grupa I omis total pentru acesta se calculeaza punctaje lunare care se majoreaza cu 50 % apoi suma lor se imparte la 12 si se calculeaza punctajul anual corespunzator acestui stagiu care apoi se adauga la punctajul total realizat iar acesta se imparte la stagiul complet de cotizare si trebuie sa rezulte un punctaj mediu al pensiei mai mare decat cel anterior.
Re: rugaminte
Scris de: fatache constantin la data: 04/01/2011 5:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: MULTUMESC!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1