Subiect "recalculare?" Deschis de serena la data: 03/31/2011 8:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare?
Scris de: serena la data: 03/31/2011 8:24am
Gen:F
Data nasterii:1949
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
In iulie 2006 am intrat in pensie anticipata partial si in februarie 2008 in pensie limita de varsta.
In 2006 la calculul pensiei am prins limitarea salariului luat in calculul pensiei de 5 ori sal. med. brut pe economie, conf. OU 9/2003.
Eu am intrat in pensie limita de varsta in februarie 2008 si in iulie 2007 apare Leg. 250/2007, care elimina limitarea.
La iesirea in pensie definitiva nu beneficiam de recalcularea pensiei conf. Leg 250/2007?
Multumesc
Re: recalculare?
Scris de: la pensie la data: 04/01/2011 3:12am
Ati inteles gresit legislatia pe care o nominalizati.
Aceasta legislatie nu limiteaza cuantumul pensiei ci cuantumul contributiei platite iar atat legea veche 19/2000 cat si legea noua 263/2010 la art 2 litera c enunta faptul ca sistemul public de pensii are la baza un “principiu al contributivitatii, conform caruia fondurile de asigurari sociale se constituie pe baza contributiilor datorate de persoanele fizice si juridice, participante la sistemul public, drepturile de asigurari sociale cuvenindu-se pe temeiul contributiilor de asigurari sociale platite”.
Deci pensile nu trebuie recalculate dupa eliminarea limitarii contributiei deoarece contributia platita pe perioada cand aceasta a fost limitata nu se mai modifica.
Cititi mai multe pe site-ul nostru pagina “Limitarea salariului luat in calculul pensiei” accesibila de pe pagina principala sau la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1