Subiect "Reducere pensie limita de virsta zone limitrofe Copsa Mica" Deschis de Tanase la data: 03/31/2011 8:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducere pensie limita de virsta zone limitrofe Copsa Mica
Scris de: Tanase la data: 03/31/2011 8:25am
Gen:f
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.As dorii sa stiu daca se reduce virsta de pensionare pentru limita de virsta pentru persoanele aflate la 12 km de localitatea Copsa Mica si cu cit.Daca persoana este deja in pensie anticipata partiala si mai are 2 ani pina la pensia de limita de virsta ar beneficia de acesta reducere?
Re: Reducere pensie limita de virsta zone limitrofe Copsa Mica
Scris de: la pensie la data: 04/01/2011 3:29am
Prevederea la care va referiti dv este art 65 alin (5) din legea unitara a pensiilor 263/2010 care prevede :
“Persoanele care au locuit cel putin 30 ani in zonele afectate de poluarea remanenta datorita extractiei si prelucrarii minereurilor neferoase cu continut de cupru, plumb, sulf, cadmiu, arseniu, zinc, mangan, fluar. Clor, respectiv, Baia Mare, Copsa Mica si Zlatna, pe o raza de 8 km in jurul acestor localitati, beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani fara penalizarea pensiei “.
In aceste conditii persoana la care va referiti nu poate beneficia de acest drept.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1