Subiect "pensionare anticipata" Deschis de zubreczky elena la data: 04/01/2011 11:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: zubreczky elena la data: 04/01/2011 11:46am
Gen:fem
Data nasterii:12/03/1956
Stagiul de cotizare:31si 4 luni
Alte date:3 copii
Intrebare:cand ma pot pensiona anticipat si cum se calculeaza pensia?
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/02/2011 8:56am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta 12 iulie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni.
Pentru nastere si crestere copii actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei de pensionare.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) dupa varsta de 55 ani si 4 luni adica in 12 iulie 2011
Pensia anticipata partiala se diminuaiaza in functie de numarul de luni de la data pensionarii pana la data cand aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta
Calculul pensiei se face astfel :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului (venitului) lunar realizat la salariul mediu pe economie din aceiasi perioada.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12, indiferent cate luni sunt lucrate in acel an.
Se calculeaza un punctaj mediu al pensiei prin impartirea sumei punctajelor anuale (in cazul dv 31 ani si 4 luni) la stagiul complet de cotizare (in cazul dv 30 ani si 4 luni).
Se calculeaza pensia diminuata aplicand diminuarea punctajului mediu al pensiei
Se calculeaza pensia inmultind punctajul mediu al pensiei diminuate cu valoarea punctului de pensie care in prezent este de 732,80 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1