Subiect "ajutor" Deschis de antoneta la data: 04/01/2011 3:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ajutor
Scris de: antoneta la data: 04/01/2011 3:12pm
Am 57 de ani ,iar pe cartea de munca doar 10 ani.Pot plati din urma cei 3 ani pentru a avea minimul de cotizatie pentru a primi pensie,daca da , platesc si la sanatate,sau ce trebuie sa fac,care este cea mai buna varianta?

Multumesc,
Re: ajutor
Scris de: la pensie la data: 04/02/2011 9:55am
Nu se poate completa stagiul de cotizare prin contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii cu plata retroactiva ci cu plata contributiei incepand cu data incheierii contractului.
Presupunem ca aveti nevoie de mai putin de 3 ani (cu cateva luni ) dar nu putem sa va calculam stagiul minim pentruca deoarece nu ati dat data de nastere.
Daca nu doriti sa va dati data nasterii va puteti calcula singura data de iesire la pensie pentu limita de varsta si stagiul minim pe pagina de pe site “Varsta de pensionare “ sau la adresa :
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
Re: ajutor
Scris de: antoneta la data: 04/04/2011 2:22am
sunt nascuta in data de 5-03-1954,si asa cum va spuneam am doar 10 ani pe cartea de munca.Inteleg ca nu se poate plati din urma,am vazut deasemenea ca nu pot iesi la pensie decat la 59 de ani.
Intrebare:pot cotiza de acum inainte la casa de pensii,daca da cu cat si cam cat ar fi pensia?
Multumesc
Re: ajutor
Scris de: la pensie la data: 04/04/2011 7:03am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 05 noiembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 4 luni.
Deci pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta mai aveti nevoie de un stagiu de 4 ani si 4 luni pe care il puteti completa incheind un contract de asigurare sociala cu Casa Teritoriala de Pensii.
Pentru a va completa stagiul de cotizare trebuie sa va asigurati pentru o suma minima si sa platiti o contributie lunara minima (nu este obligatorie si asigurarea de sanatate si plata unei contributii pentru aceasta).
Suma minima asigurata si contributia lunara ce trebuie platita se stabilesc anual prin legea bugetului de asigurari sociale. Pentru anul 2011 suma minima asigurata este de 708 lei iar contributia minima lunara este de 223 lei.
Nu va putem sa estimam valoarea pensiei de care beneficiati dupa completarea stagiului de cotizare dar conform legislatiei actuale aceasta se completeaza cu un ajutor social pana la suma de 350 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1