Subiect "pensie" Deschis de POPESCU ROBERT la data: 04/01/2011 5:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: POPESCU ROBERT la data: 04/01/2011 5:24pm
Gen:M
Data nasterii:15/11/1954
Stagiul de cotizare:35ani 2luni
Alte date:
Intrebare:
Pana la data de 01/04/2001 am lucrat in grupa I 24 ani si 7luni. Dupa aceea data nu am mai beneficiat de grupa. Aceea perioada dinainte de 2001 dupa noua lege se incadreaza in conditii speciale sau in conditii deosebite ? Cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta sau anticipata.
V-a multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 04/04/2011 12:50am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 15 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie nu putem sa v-o dam noi ci o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca, noi presupunem ca a fost echivalat cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 24 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 12 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de 47 ani si 2 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 pot fi 2 variante de pensionare
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 24 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 12 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta.
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 24 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 15 mai 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1