Subiect "care este codul corect pe care trebuie sa-l introduc?" Deschis de calin cristina la data: 04/02/2011 10:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
care este codul corect pe care trebuie sa-l introduc?
Scris de: calin cristina la data: 04/02/2011 10:33am
Gen:
Data nasterii:26/06/1969
Stagiul de cotizare:11 ani
Alte date:nevazator gradul 1
Intrebare:asi dori sa stiu atunci cand introduc salariile lunare fiind nevazatoare de gradul 1 codul pe care trebuie sa-l introduc este L (salariu lunar) sau P1 (pensie de handicap)? va multumesc!
Re: care este codul corect pe care trebuie sa-l introduc?
Scris de: la pensie la data: 04/04/2011 2:37am
Presupunem ca doriti sa va calculati pensia pentru limita de varsta. Insa pentru aceasta trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 11 ani si 8 luni.
Daca doriti sa va calculati pensia pentru limita de varsta selectati codul “L” si introduceti salariile.
Daca doriti sa va pensionati cu pensie de invaliditate atunci prin decizia de pensionare de invaliditate vi se acorda un stagiu potential de 8 luni ca diferenta intre stagiul de 11 ani si 8 luni necesar pentru a va pensiona pentru limita de varsta si stagiul de cotizare de 11 ani pe care il aveti. In acest caz pe perioada celor 11 ani selectati codul “L”si introduceti si salariile lunare si in continuare pe perioada de 8 luni de stagiu potential selectati unul din codurile P1,2,3 corespunzatoare gradului de invaliditate (nu de handicap) fara a mai introduce salarii.
Deasemeni in cazul dv trebue facuta o corectie asupra rezultatului calculului pensiei si anume:
Din rezultatele programului de calcul luati numai “Punctaj total” pe care il impartiti la 11,66667 iar rezultatul va fi punctajul pensiei care se inmulteste cu valoarea unui punct de pensie de 732,80 lei si obtineti valoarea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1