Subiect "Pentru Admin-Programul de calcul a pensiei..nefunctional si cu lacune ?" Deschis de Dumitru la data: 04/02/2011 3:34pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pentru Admin-Programul de calcul a pensiei..nefunctional si cu lacune ?
Scris de: Dumitru la data: 04/02/2011 3:34pm
Buna ziua !
Felicitari adminilor ce incearca sa ne dea un program de calcul a pensiei online .Am incercat si eu sa-mi introduc din datele mele personale pentru ca sunt interesat daca pensia mea v-a fi calculata corect de casa de pensii si din primele incercari am constatat din prima urmatoarele :
1)la butonul de introducere a datelor pentru conditii de munca nu este trecut decit munca in conditii speciale si nu si cele in conditii deosebite ( grupa 1 si 2 de munca ) si nu avem posibilitatea de a trece decit o perioada deja prestabilita decit 25 ani .
2) cind introduc pe ani valoarea salariului sau sporurile daca am gresit , ca sa mai revin cu modificarile necesare da urmatoarea eroare si nu se mai poate modifica .
ex.eroare …..…[Query failed1 : You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '74, spor_fix=0 , cod = 'L' WHERE id=6810320 AND an = 1967 AND luna = 7 AND id_pe' at line 1]
Ce este de facut in aceasta privinta ?
As dori sa mai stiu : Prin acest program sporul de vechime se calculeaza automat ? sau trbuie sa fie introdus manual ?
Din aceasta cauza am renuntat momentan si astept de la d-voastra lamuriri si ceva explicatii .
Ar fi de asteptat ca opinia publica sa puna presiune pe casa de pensii de a implementa un program de acest gen tot online , la dispozitia oricarui cetatean interesat pentru asi putea calcula si singur pensia si a o putea compara cu ceia ce ei calculeaza ; sau acest lucru este un secret numai pentru ei ? (sau e secret de stat ? )
Cu deosebit respect astept raspuns .
02 aprilie 2011 Dumitru
Re: Pentru Admin-Programul de calcul a pensiei..nefunctional si cu lacune ?
Scris de: la pensie la data: 04/04/2011 3:36am
Acest program a fost conceput pentru a micsora efortul utilizatorului atat la introducerea datelor cat si la informare. Insa programul, ca de altfel si acest site, este conceput a fi utilizat gratuit si deci nu putem sa le aducem la nivelul programului de calcul al Casei de Pensii si mai ales nu poate fi tinut la zi cu desele modificari ale legislatiei in domeniu.
Cine a luat acest program ca un mijloc de usurare a procesului de calculare, cerand si ajutorul nostru acolo unde a fost necesar, a obtinut ceeace a dorit iar cine a dorit sa-l critice a avut acest drept.
1 Programul de calcul nu calculeaza punctajul suplimentar pentru grupele de munca. Dar cine doreste poate extrage datele necesare si il poate calcula separat.
2 Sporul de vechime nu se calculeaza automat ci trebuie sa fie determinat asa cum explicam noi pe forum si introdus manual.
3 Programul calculeaza automat punctajul pentru pensie suplimentara pentru contributia platita inainte de aprilie 2001.
4. Am incercat sa reproducem defectul semnalat de dv dar nu am reusit. Probabil ati comis o eroare pe care noi nu am comis-o. Nu trebuie sa considerati propriile erori ca parti slabe ale programului pentruca are si asa destule pe care le cunostem insa din motivele explicate mai sus nu au fost eliminate.
In articolul 190 din legea unitara a pensiilor 263/2010 este prevazut ca “Aplicatia informatica utilizata la stabilirea pensiilor se omologheaza si este publica “. Deci daca doriti un program bun asteptati sa vedeti cum va fi facut public acest program asa cum asteptam si noi si il veti putea folosi pe acela speram cu rezultate bune.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1