Subiect "calcul pensie pe program" Deschis de Vrabie Sanziana la data: 04/08/2011 4:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie pe program
Scris de: Vrabie Sanziana la data: 04/08/2011 4:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Asi vrea sa stiu daca calculul pensiei cu ajutorul programului d-voastra este valabil si pentru noua lege a pensiei 263/2010. Daca ati avut cumva timp sa va uitati pe datele introduse de mine, vreau sa stiu daca am gresit. Nu stiu cum sa introduc procentul pentru sporul de noapte si punctajul suplimentar pentru grupa, ce suma sa introduc in perioada de somaj care incepe de pe 20 mai 2011?
Va multumesc.
Re: calcul pensie pe program
Scris de: la pensie la data: 04/09/2011 7:02am
Programul de calcul pensie de pe site-ul nostru nu a fost inca adaptat la legea unitara a pensiilor 263/2010 insa puteti sa va estimati pensia dv facand unele corectari.
Am verificat datele introduse de dv in program si nu am observat erori vizibile.
Totusi va recomandam ca sa verificati inca odata daca sporurile introduse de dv in program separat dupa aprilie 1990, nu sunt incluse si in salariul introdus in coloana salarii.
Sporul mediu pe luna pentru orele de noapte se introduce insumandu-l cu sporul de vechime introdus in coloana sporuri %.
Pe perioada somajului introduceti suma primita ca ajutor de somaj pe aceasta perioada.
Corectarea calculului dupa introducerea datelor in cazul dv se face astfel :
1. Se calculeaza punctajul suplimentar pentru grupa de munca inmultind punctajele anuale pe perioada stagiului in grupa de munca cu 25 % pentru grupa II sau conditii deosebite si cu 50 % pe perioada in grupa I de munca sau conditii speciale.
Punctajele anuale le gasiti facand click pe “Datele introduse”
Acest punctaj suplimentar il introduceti in pagina de intrare in program in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca”
Mai dificil va fi in anii in care nu ati lucrat tot anul in grupa de munca, in care va trebui sa aproximati punctajul pentru perioada in grupele de munca.
Daca aveti dificultati puteti sa procedati in doua moduri : fie ne cereti noua ajutorul precizand perioadele si grupele de munca, fie mai deschideti un al program in care introduceti aceleasi date (salarii si sporuri) dar numai pe perioada lucrata in grupa de munca iar programul va calculeaza suma punctajelor anuale pe aceasta perioada, iar dv calculate punctajul suplimentar inmultind cu procentele de mai sus.
2. Deoarece in cazul dv legea unitara a pensiilor v-a modificat stagiul complet de cotizare la 30 ani si 9 luni (30,75 ani) calculul punctajului mediu al pensie se va calcula de catre dv impartind punctajul total la 30,75 iar rezultatul il inmultiti cu valoarea punctului de pensie de 732.80 lei si aflati valoarea pensiei.
Re: calcul pensie pe program
Scris de: tistu veta la data: 05/17/2011 12:25pm
Gen:feminin
Data nasterii:06.02.1956
Stagiul de cotizare:36 de ani
Alte date:15 ani si 10 luni grupa II ,suta la suta
Intrebare:CARE ESTE PROGRAMUL DE CALCUL PENTRU CALCULAREA PENSIEI?
Re: calcul pensie pe program
Scris de: la pensie la data: 05/18/2011 4:20am
Pentru a accesa programul de calcul al punctajului pensiei faceti click pe pagina principala pe linckurile “Logare” sau “Calcul pensie” sau la adresa :
http://www.lapensie.com/logare.php
Dupa introducerea datelor va rugam sa reveniti pentru a va da indicatii privind modul de corectarea rezultatului calculului deoarece acest program nu a fost inca actualizat conform prevederilor legii noi a pensiilor 263/2010.
Tot atunci va rugam sa precizati perioada in care ati lucrat in gr II pentru a va indica cum trebuie sa calculati punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1