Subiect "carte de munca la scanat" Deschis de Carstea la data: 04/11/2011 5:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
carte de munca la scanat
Scris de: Carstea la data: 04/11/2011 5:39am
Gen:M
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:
Doresc sa imi depun dosarul pentru pensie dar nu imi este primit deoarece nu am cartea de munca in original. Aceasta este predata la scanat din 5 oct 2010 si nu poate fi recuperata.
Se poate face ceva sau trebuie asteptat "cu rabdare"?
Multumesc.
Re: carte de munca la scanat
Scris de: la pensie la data: 04/12/2011 2:19am
Nu va putem ajuta decat cu sfatul ca sa insistati, cu politete, pe langa cei la care ati predat carnetul de munca, sa va inteleaga, sa urgenteze scanarea si sa vi-l restituie.
Re: carte de munca la scanat
Scris de: Pop I la data: 11/19/2011 10:14am
Gen:M
Data nasterii 1955
Stagiul de cotizare:18
Alte date:
Intrebare: Am cartea de munca in original, am lucrat in tara din 1972 pina in 1990 .As vrea sa sztiu cum pot recupera pentru pensie anii lucrati in tara si la ce virsta pot cere pensie din Romania ??
Re: carte de munca la scanat
Scris de: la pensie la data: 11/22/2011 4:04am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Carnetul de munca trebuia prezentat la scanare la una din casele teritoriale de pensii in vederea introducerii datelor continute de acesta in arhiva electronica a casei nationale de pensii. Presupunand ca dv nu l-ati prezentat iar actiunea fiind incheiata va trebui sa va adresati direct unei case teritoriale de pensii sa va indice parcursul pe care va trebui sa-l urmati pentru intocmirea dosarului de pensie.
Sfatul nostru este sa incepeti demersurile de introducere a datelor dv in arhiva electronica a casei nationale de pensii mai devreme (dece nu imediat?) deoarece nu se stie cat vor dura.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1