Subiect "Trecerea de la pensia de boala la pensia la limita de varsta" Deschis de Cora Shine la data: 04/11/2011 11:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecerea de la pensia de boala la pensia la limita de varsta
Scris de: Cora Shine la data: 04/11/2011 11:38am
Ma numesc Cora Shine si,respectuos va rog ca,dupa ce va dau cateva detalii despre sotul meu,poate-mi raspundeti cand si cum se va incadra la pensia standard,de limita de varsta :

Sotul meu s-a nascut la data de 27.10.1954
A fost angajat in perioada : 8.07.1977 - 1.07.2004
A fost incadrat in Grupa II de munca in perioada : 8.07.1977 - 31.12.1989 ( 13 ani 5 luni si 23 zile )
A fost pensionat pe caz de boala ( tulburare bipolara),gradul II de invaliditate,la data de 1.07.2004
In fiecare an,la revizuirea pensiei,i s-a spus la comisie ca s-ar putea incadra pentru <pensia definitiva>,dar,pana la aceasta data,nu s-a intamplat.
Va rog mult,as dori niste raspunsuri,intrucat in curand trebuie sa mearga la o noua revizuire si ar fi important sa stim o parere avizata,a d-voastra.Ne intereseaza cand va avea dreptul sa iasa la pensia standard si nu ceva anticipat cu penalitati.

Multumim anticipat si asteptam raspunsul dvs,adresa mea de e-mail : cora55_sunshine@yahoo.com
Re: Trecerea de la pensia de boala la pensia la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/12/2011 2:58am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 12 ani completi (nu 13) in gr II i se acorda un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiu de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de pensie de invaliditate si realizeaza stagiul de cotizare total de 36 ani si 9 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 12 ani beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia poate iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 27 aprilie 2017
Nu are dreptul la pensie anticipata partiala deoarece pentru aceasta trebuie sa aiba stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru perioada de pensie de invaliditate.
Re: Trecerea de la pensia de boala la pensia la limita de varsta
Scris de: Cora Shine la data: 04/12/2011 3:17am
la pensie :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Va multumesc pentru raspuns,dar,as mai avea o intrebare: la calculul pentru pensia la limita de varsta,nu se va lua in considerare si armata ( 9 luni) plus 3 ani de facultate la zi?


Pentru stagiul de 12 ani completi (nu 13) in gr II i se acorda un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiu de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de pensie de invaliditate si realizeaza stagiul de cotizare total de 36 ani si 9 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 12 ani beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia poate iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 27 aprilie 2017
Nu are dreptul la pensie anticipata partiala deoarece pentru aceasta trebuie sa aiba stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru perioada de pensie de invaliditate.
Re: Trecerea de la pensia de boala la pensia la limita de varsta
Scris de: Cora Shine la data: 04/12/2011 3:20am
Cora Shine :
la pensie :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.


"Va multumesc pentru raspuns,dar,as mai avea o intrebare: la calculul pentru pensia la limita de varsta,nu se va lua in considerare si armata ( 9 luni) plus 3 ani de facultate la zi?"



Pentru stagiul de 12 ani completi (nu 13) in gr II i se acorda un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiu de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de pensie de invaliditate si realizeaza stagiul de cotizare total de 36 ani si 9 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 12 ani beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia poate iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 27 aprilie 2017
Nu are dreptul la pensie anticipata partiala deoarece pentru aceasta trebuie sa aiba stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru perioada de pensie de invaliditate.
Re: Trecerea de la pensia de boala la pensia la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/12/2011 3:38am
Perioadele de stagiu militar si studii superioare se considera stagii de cotizare asimilate si se iau in calculul pensiei pentru limita de varsta atat ca stagiu de cotizare cat si la calculul punctajului pensie insa nu influenteaza data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1