Subiect "Incetarea contractului de munca dupa iesirea deciziei de pensionare anticipata" Deschis de Soimu Cornelia la data: 04/13/2011 6:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Incetarea contractului de munca dupa iesirea deciziei de pensionare anticipata
Scris de: Soimu Cornelia la data: 04/13/2011 6:52am
Gen: F
Data nasterii:02.01.1955
Stagiul de cotizare: 37 ani si 4 luni
Alte date: 7 ani si 1 luna in grupa a II -a
Intrebare:
Pe data de 12.01.2011 am depus dosarul pentru pensionare anticipata, decizia a sosit abia astazi 13.04.2011.
Intrebarea mea este: cand trebuie incetat contractul de munca? Trebuie anuntata Casa de Pensii ca sa pot intra in plata pensiei? Alta intrebare ar fi, daca se poate inceta contractul de munca peste 3 luni, de exemplu, si abia atunci sa pot beneficia de pensie?

Multumesc si astept raspunsul dumneavoastra
Re: Incetarea contractului de munca dupa iesirea deciziei de pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/14/2011 1:48am
In cazul dv legea prevede ca pensia este suspendata pana incetati activitatea si depuneti la Casa de pensii dovada de incetare a activitatii eliberata de angajator.
Legea pensiilor nu prevede un termen de incetarea activitatii dupa primirea deciziei de pensionare. Astfel ca daca angajatorul este de acord sa mai lucrati o perioada puteti amana incetarea activitati si introducerea in plata a pensiei. Trebuie sa stiti insa ca la introducerea in plata a pensiei aceasta nu se va recalcula si perioada lucrata in plus si neluata in calculul pensiei anticipate va fi introdusa in calculul pensiei pentru limita de varsta de care aveti dreptul la varsta de 59 ani adica in 02 ianuarie 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1