Subiect "pensie la limita de virsta dupa pensie de invaliditate" Deschis de baloi oprica la data: 04/13/2011 12:26pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de virsta dupa pensie de invaliditate
Scris de: baloi oprica la data: 04/13/2011 12:26pm
Gen:F
Data nasterii:24 IAN 1958
Stagiul de cotizare:30 ANI
Alte date:TOTAL STAGIU DE COTIZARE 31 ANI 2 LUNI SI 16 ZILE
Intrebare:LA DATA CURENTA SINT PENSIONATA PE CAZ DE BOALA DE LA DATA DE 30 11.2009 CIND SA IVIT INVALIDITATEA SI AVEAM VIRSTA LA DATA IVIRI INVALIDIDATI DE 51 ANI 10 LUNI SI 6 ZILE SI IN URMA EXAMINARI ACTELOR NECESARE SA STABILIT IN CONFORMITATE CU LEGEA 19/2000 TRECEREA LA PENSIE DE INVALIDITATE INCEPIND CU DATA DE 01 01 2010 IN DECIZIA DE PENSIONARE SE DAU URMATOARELE DATE ;GRUPA 1 11 ANI 8 LUNI SI 21 ZILE CONDITI NORMALE 13 ANI 7 LUNI SI 25 ZILE STAGIU ASIMILAT GR 1 SI 2 5 ANI 6 LUNI AVIND IN VEDERE CA SE SPECIFICA VIRSTA STANDARD DE PENSIONARE 60 ANI AM FACT O CERERE LA DATA DE 20/ 10/2010 LA CJP DOLJ PENTRU TRECEREA LA PENSIE LA LIMITA DE VIRSTA SI MI S-A RASPUNS CU ADRESA OFICIALA CA LA INPLINIREA VIRSTEI DE 53 ANI LUCRU CE S-A INTIMPLAT LA DATA DE 24 IAN 2011 AM DREPTUL LA PENSIE LA LIMITA DE VIRSTA DAR ACET FAPT NU S-A INTMPLAT PINA LA ACEASTA DATA DORESC SA IMI RASPUNDETI CE TREBUIE SA FAC IN CONTINUARE PENTU A PUTEA REZOLVA COMFORM LEGI ACET FAPT .CU MULTUMIRI !
Re: pensie la limita de virsta dupa pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 04/14/2011 4:27am
Situatia dv este neclara.
Conform legii vechi a pensiilor 19/2000 nu aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani ci la 54 de ani si in acest caz nu stiu cine a gresit dv cand ati prezentat datele sau cei de la Casa de pensii.
Deoarece de la 01 ianuarie 2011 a fost schimbata legea pensiilor 19/2000 cu legea 263/2010 care alte conditii de pensionare si anume :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 24 ianuarie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si stagiul complet de cotizare de 31 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca de unde trebuia sa obtineti o adeverinta in care sa se certifice stagiul in grupa de munca si daca a fost echivalata cu conditii speciale.
Pentru stagiul de 11 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
-Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 11 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni adica in 24 iulie 2013.
-Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 11 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 24 ianuarie 2017.
Conform prevederilor actualei legi daca la datele de mai sus sunteti tot in pensie de invaliditate aceasta se va transforma in pensie pentru limita de varsta fara cerere.
Deci dupa parerea noastra trebuie mai intai sa va convingeti de corectitudinea calculului nostru si apoi sa va interesati cu ce grupa a fost echivalat stagiul dv in gr I, dupa aprilie 2001, pentru a sti cand aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta.
Re: pensie la limita de virsta dupa pensie de invaliditate
Scris de: baloi oprica la data: 04/14/2011 10:20am
REVIN CU UNELE PRECIZARI ;PERIOADA DE 11 ANI 8 LUNI SI 23 ZILE DE GR1 AM LUCRAT-O INAINTE DE 2001 DECI INAINTE DE APARITIA LEGI 19/2000 .IN CURSUL LUNI OCT 2010 AM FOST LA CJP DOLJ UNDE DUPA VERIFICAREA DOCUMENTELOR DIN DOSAR MOTIVIND CA ACEA PERIOADA SE ROTUNJEA LA 6 ANI DE REDUCERE CARE SCAZINDU-O DIN 58 ANI SI 11 LUNI VIRSTA CARE TREBUIA SA FIE STANDARD DECI LA 53 ANI AVEAM DREPTUL LA PENSIE LIMITA DE VIRSTA SPUNINDU-MI SA REVIN CU O CERERE IN IANUARIE 2011.IN BAZA A CE MI SA COMUNICAT AM FACUT CERERE SI MI SA RASPUNS IN ACT OFICIAL ASA CUM AM MAI SPUS IN PRIMA INTREBARE CA POT TRECE DE LA O PENSIE LA ALTA LA 53 DE ANI .ACUM NU MAI INTELEG UNDE E GRESEALA S-AU AM FOST PACALITA .CU STIMA
Re: pensie la limita de virsta dupa pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 04/15/2011 2:37am
Precizarile dv nu modifica raspunsul nostru. Presupunem ca raspunsul dat de casa de pensii a fost gresit.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1