Subiect "Respingere Cerere Pensie" Deschis de Culea Mihai la data: 04/18/2011 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Respingere Cerere Pensie
Scris de: Culea Mihai la data: 04/18/2011 4:17am
Gen:
Data nasterii: septembrie 1951
Stagiul de cotizare: 45 ani 7 luni si 2 zile
Alte date: 22 ani 0 luni si 12 zile grupa a -II-a
Intrebare:
Buna Ziua,
In data de 14.12.2010 tatal meu a depus dosarul pentru pensionare la casa de pensii. In momentul inscrierii la pensie avea 59 de ani si 2 luni, el fiind nascut in septembrie 1951, avand un stagiu total de cotizare realizat de 45 ani 7 luni si 2 zile, din care in grupa a-II-a 22 de ani si 12 zile si in conditii normale 16 ani, 9 luni si 2 zile. Stagiu asimilat 1 an, 3 luni si 18 zile, stagiu aferent grupa I si II 5 ani si 6 luni.
Acest dosar a fost respins pe motivul de LIMITA DE VARSTA, deoarece nu sunt indeplinite condiitile de reducere a varstei standard de pensionare din Legea 19/2000, in sensul ca:
-In conformitate cu art. 48 (1) pct.2, varsta de pensionare redusa datorita stagiului realizat in conditii deosebite si legilor special nu poate fi mai mica decat varstele prevazute la art. 42.
In decizia primita de la casa de pensii, acestia au trecut varsta standard de pensionare de 65 ani si 0 luni. Decat ca conform legii la care ne trimite dansi apare un tabel prin care varsta standard de pensionare pentru tatal meu pentru lunile decembrie 2010 – martie 2010 ar fi fosta de 64 de ani. De unde reise ca tatal meu ar fi trebuita sa iasa la pensie datorita celor 5 ani de grupa a II-a.
Dupa mai multe cautari pe internet am sesizat ca cei de la casa de pensii calculeaza dupa un tabel numit anexa 9 care nu face parte din lege si este norma de aplicare a legi unde varsta standard devine 65 de ani in perioada mai sus mentionata in loc de 65 de ani.
Ce pasi trebuiesc urmati pentru a da casa de pensii in judecata si daca sunt sanse de castigare al procesului. Merita data casa de pensii in judecata ?
Re: Respingere Cerere Pensie
Scris de: la pensie la data: 04/19/2011 1:17am
Nu aveti sanse de castigare a unui astfel de process deoarece gresala o faceti dv nu casa de pensii.
Confuzia pe care o faceti dv se face frecvent si cauza principala a acesteia este modul de formulare ambigu al legii pensiilor 19/2000. Abia in actuala lege a pensiilor 263/2010 in art 3 alin (1) litera v a fost data o definitie corecta a varstei standard de pensionare.
Varsta standard de pensionare trebuie inteleasa ca varsta la care un asigurat are dreptul sa iese la pensie fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare in grupele de munca sau alte cauze si ea nu depinde de data de iesire la pensie ci numai de data de nastere.
Reducerile varstei de pensionare se scad din varsta standard de pensionare care daca o calculati asa cum explicam noi in paragraful anterior, pentru tatal dv, va fi aceiasi si in anexa 3 la legea 19/2000 si in anexa 9 la normele de aplicare ale legii 19/2000 si in anexa 5 la actuala lege a pensiilor 263/2010. Ea poate fi calculata si pe site-ul nostru la pagina “Varsta de pensionare” sau la adresa :
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
Conform celor de mai sus situatia tatalului dv se prezinta astfel :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in septembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 22 ani beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani conform careia poate iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in septembrie 2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1