Subiect "utilizarea programului de calcul pensie" Deschis de niculescu la data: 04/18/2011 3:22pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
utilizarea programului de calcul pensie
Scris de: niculescu la data: 04/18/2011 3:22pm
Gen F
Data nasterii:1943
Stagiul de cotizare:45 ani
Alte date:studii universitare
Intrebare:
1. unde marchez faptul ca am urmat si absolvit facultatea la zi
2. nu am reusit sa introduc toate datele, deoarece programul s-a blocat. La o noua incercare datele introduse le regasesc
Re: utilizarea programului de calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 04/19/2011 3:15am
Am verificat si noi datele introduse de dv in program si am constatat urmatoarele.
1. Ati aplicat aproape corect metoda de introducere a perioadei de facultate. Adica aceasta se aplica prin introducerea ca data de incepere a activitatii a datei de incepere a facultatii iar pe perioada facultatii selectarea codului “F” fara a mai introduce altceva . Dv nu ati completat codul pe toata perioada facultatii. Un an universitar incepe cu octombrie si se termina cu septembrie a anului urmator iar in ultimul an se termina cu luna anterioara angajarii.
2. Nu ati introdus corect sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum
Pentru dv am calculat noi acest spor si acesta este :
Intre septembrie 1970 – august 1975 3 %
Intre septembrie 1975 – august 1980 5 %
Intre septembrie 1980 – august 1983 7 %
Intre septembrie 1983 – august 1985 12 %
Intre septembrie 1985 – martie1992 15 %
Dupa aprilie 1992 se introduc sporuri fie in procente fie fixe numai daca acestea nu au fost incluse in salariul inscris in carnetul de munca si daca pentru acestea prezentati adeverinta eliberata de angajator.
3. Sporul trebuie intodus o singura data fie in % fie in suma fixa . Dv ati introdus pe multe perioade de timp sporuri echivalente si in % si in suma fixa si avem indoieli ca ati avut doua sporuri diferite. Exemplu incepand cu iulie 1984.
4 Cifre gresit introduse. Exemplu in perioada iunie, iulie, august 2001 ati introdus sporuri fixe de 10 ori mai mari decat in lunile anterioare.
In privinta blocarii programului nu putem sa ne pronuntam deoarece pot interveni blocaje si pe lantul intre utilizator si site. Datele se memoreaza in momentul apasarii pe butonul “continua”
O recomandare generala mai verificati inca odata datele introduse .
In perioada 2001 - 2005 puteti utiliza ca mijloc de verificare certificatele primite de la Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1